Ministrul Muncii a recunoscut. Ce nu oferă statul părinţilor din România. Veştile nu sună bine deloc

Prima soluţie pentru criza demografică este creşterea infrastructurii de sprijinire a familiei, de genul creşelor şi grădiniţelor apropiate de locurile de muncă, infrastructură care să faciliteze întoarcerea părinţilor în activitatea profesională după ce au copii, a declarat ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Violeta Alexandru, într-un interviu acordat Agerpres.
Filip Stan
29 dec. 2019, 14:47
Ministrul Muncii a recunoscut. Ce nu oferă statul părinţilor din România. Veştile nu sună bine deloc

„Eu cred că în această privinţă sunt necesare mai multe măsuri, nu numai cele privind facilităţile fiscale, ci în primul rând măsuri care ţin de infrastructura de care în acest moment familiile nu beneficiază ca să îşi dorească să-şi mărească familia, să-şi mărească numărul de copii. Ceea ce cred că lipseşte prioritar României este preocuparea faţă de punerea la dispoziţie a unor condiţii cum ar fi creşe, grădiniţe cât mai aproape de locurile de muncă ale părinţilor, un pachet de măsuri care să-i încurajeze pe aceştia să ia în considerare creşterea familiei, pentru că după ce acest lucru s-ar întâmpla ar exista la îndemână tot ce au nevoie ca să-şi continue activitatea profesională, ca să-şi continue viaţa armonios, fără să aibă vreo constrângere de orice natură”, a afirmat Violeta Alexandru.

Aceasta a subliniat că statul nu oferă părinţilor care doresc să îşi mărească familia nicio perspectivă de viaţă de familie uşoară după ce fac copii.

„Personal cred că ceea ce lipseşte în acest moment este în primul rând această infrastructură, aceste minime condiţii pentru părinţii care şi-ar dori să aibă mai mulţi copii, dar îşi pun problema că nu au cu cine să îi lase în momentul în care revin în activitate, că nu au posibilitatea şi nici o perspectivă pe care statul să le-o ofere că vor reuşi să aibă o viaţă de familie uşoară şi după ce îşi măresc familia. Cred că aici trebuie să lucrăm şi sunt resurse în acest sens şi toată disponibilitatea să vedeţi şi nişte schimbări în perioada următoare”, a adăugat Violeta Alexandru.

Aceasta a arătat că măsurile de sprijinire a familiei fac parte dintr-un pachet legat de activitatea Ministerului Lucrărilor Publice şi Dezvoltării Regionale şi Ministerului Finanţelor.

„Ne preocupă acest lucru (sprijinirea familiei, n.r.), este în fibra doctrinei liberale să sprijinim familia şi să găsim soluţii concrete pentru acest lucru, însă răspunsul la această întrebare depăşeşte posibilităţile de mandat ale Ministerului Muncii şi se referă la un pachet de măsuri care au legătură cu Ministerul Lucrărilor Publice şi Dezvoltării Regionale, au legătură cu responsabilităţile Ministerului Finanţelor”, a încheiat Violeta Alexandru.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova! Jucătorul dorit de Mihai Rotaru a semnat până în 2029 cu altă echipă
Capital.ro
Banii cash se schimbă complet. Se pregătește o revoluție a numerarului. Bancnotele viitorului au fost deja prezentate
Playtech.ro
Hainele din cauza cărora nu ţi se permite accesul în avion. La ce să fii atent vara aceasta când pleci în concediu
Adevarul
Prințul Louis a furat din nou spectacolul la Trooping the Colour. Gesturile sale au devenit virale
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Se dau 540 lei în plus la pensie. Iată cum se pot obține banii
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți