Ministrul Sănătăţii a cerut un top cu 10 diagnostice de internări care pot fi tratate în ambulatoriu

Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a anunţat, marţi, că a cerut un studiu privind cele mai frecvente 10 cazuri de internări ce ar fi putut fi rezolvate în ambulatoriu sau prin internări de o zi, pentru a le pune la dispoziţia managerilor de spitale, în vederea reducerii numărului internărilor.
Romania TV
29 ian. 2013, 17:01
Ministrul Sănătăţii a cerut un top cu 10 diagnostice de internări care pot fi tratate în ambulatoriu

Eugen Nicolăescu le-a transmis managerilor de spital, în videoconferinţa de la Guvern, că 40% din internările care se fac ar putea fi rezolvate prin spitalizări de o zi sau în ambulatoriu şi a atras atenţia acestora că trebuie să elimine internările fictive sau nejustificate. „Vrem ca prin acest sistem să facem bine cât mai mulţi bolnavi în ambulatoriu. Spitalizarea de o zi poate fi o sursă de micşorare a costurilor”, a explicat ministrul.

Eugen Nicolăescu a mai transmis managerilor de spitale că pentru a-i ajuta să reducă numărul de internări, a cerut să se facă un studiu care să evidenţieze cele mai frecvente zece cazuri care pot fi rezolvate în ambulatoriu sau prin spitalizare de o zi.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
MM Stoica, analiză dură a FCSB: „Suntem pe fundul prăpastiei! Bifăm un record istoric”. Ce se întâmplă cu Alibec 
Capital.ro
Indexarea pensiilor și ajutor de 800 lei în 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru pensionarii români
Playtech.ro
De ce să îți înfășori cheile mașinii în folie de aluminiu
Adevarul
Președintele Nicușor Dan a confirmat oficial când se va căsători: „Este 100% sigur”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
Apar noi reguli pentru vânzătorii de artificii din România! Produsele interzise de Revelion
stirilekanald.ro
O nouă EXPLOZIE a avut loc cu câteva momente în urmă, din cauza acumulării de gaze
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai