Ministrul Sănătăţii anunţă construirea unui nou centru de transfuzii, estimat la 3,5 milioane de euro

Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii, a declarat luni că urmează să fie promovată o Hotărâre de Guvern privind realizarea unui nou centru de transfuzii sanguine.
Romania TV
19 feb. 2018, 09:19
Ministrul Sănătăţii anunţă construirea unui nou centru de transfuzii, estimat la 3,5 milioane de euro

„Am fost ieri la Centrul de Transfuzii Bucureşti şi am discutat situaţia de acolo. Este vorba de a construi un nou centru, în sensul că există un teren alocat de către Primărie printr-o hotărâre de Consiliu general, dar care nu a fost materializată într-o Hotărâre de Guvern pe care urmează să o promovăm noi acum. Apoi am găsit câteva surse posibile de finanţare pentru construcţia acestui centru nou astfel încât să putem realiza un centru cu circuite, cu tot ceea ce este nevoie pentru a funcţiona normal”, a spus ministrul Sorina Pintea, potrivit Agerpres.

Sorina Pintea este de părere că există soluţii de finanţare pentru realizarea centrului, având în vedere că sumele necesare nu sunt atât de mari încât statul român să nu îşi permită acest lucru.

„Cred că există soluţii, sunt foarte optimistă pentru că sumele nu sunt atât de mari încât statul român să nu îşi permită asta. Dar avem şi fonduri europene, avem şi Banca Mondială, avem linii de finanţare deschise, iar acest lucru se pretează pe ceea ce avem noi în acest moment. Am înţeles că s-a făcut o estimare pentru construcţia unui centru de aproximativ 3,5 milioane euro. Discutând, de exemplu, cu cei de la Banca Mondială putem extinde pe întreg teritoriul ţării partea de transfuzii. Deocamdată ne-am focusat pe ceea ce este aici. Urmează să promovăm Hotărâre de Guvern prin care să consimţim acea hotărâre de Consiliu general. Primăria Generală şi-a făcut treaba, urmează noi să ne-o facem”, a afirmat Pintea.

Ea spus că noul centru va fi realizat în apropierea celui deja existent. 

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Scandal uriaș la Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Cluj. Sportivii ruși se retrag din competiție din cauza lui Emil Boc. Update
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
40 de grade și nopți tropicale. De ce România este mai puțin pregătită decât Franța pentru canicula extremă
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela a ajuns la 235 de morți. Oamenii caută prin ruine cu mâinile goale după supraviețuitori
iamsport.ro
Prunea s-a întâlnit cu Budescu la mare și a fost năucit: ”Abia vorbea”
MediaFlux
Gigi Becali s-a făcut diriginte de șantier. Fostul arbitru Alexandru Tudor a pus umărul la treabă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?