Ministrul Sănătăţii îi ameninţă pe medicii care pleacă devreme din spitalele publice pentru a face ore în clinici private: „Se poate ajunge până la desfiinţarea contractului de muncă”

Medicii care părăsesc spitalele publice înainte de finalizarea programului pentru a lucra în sistemul privat riscă sancțiuni severe, inclusiv încetarea contractului de muncă, a avertizat miercuri ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete. Declarațiile au fost făcute în prima sa conferință de presă organizată la sediul Ministerului Sănătății de la preluarea mandatului.
Filip Stan
16 iul. 2025, 22:01
Ministrul Sănătăţii îi ameninţă pe medicii care pleacă devreme din spitalele publice pentru a face ore în clinici private:

„Rog toți colegii din spitalul public să respecte programul de lucru. Nu sunt deloc de acord ca medicul să aleagă între public și privat, dar respectarea programului de lucru din spitalul public este obligatorie. După ce termină programul, medicul are dreptul să aleagă să își desfășoare activitatea și în sistemul privat”, a subliniat ministrul.

Oficialul a anunțat că ministerul lucrează deja la un set de indicatori de performanță și la modificări legislative care să permită conducerii spitalelor publice un control mai eficient al personalului.

„Modificările legislative vor duce la desfacerea contractului de muncă”, a transmis Rogobete, referindu-se la cazurile în care medicii nu respectă programul de lucru stabilit în contractul individual de muncă.

Ministrul a subliniat că nu toți medicii sunt în această situație, apreciind implicarea și efortul multora dintre cadrele medicale din spitalele publice.

„Nu vreau să se înțeleagă greșit: nu toți medicii părăsesc spitalul în timpul programului”, a spus el.

„Există medici rezidenți care fac 12 gărzi pe lună neplătite, pentru a ajuta spitalul. De asemenea, există medici care vin de acasă pentru pacienții lor”, a adăugat Rogobete, într-un gest de recunoaștere a dedicării demonstrată de o parte semnificativă a corpului medical.

Cu toate acestea, a atras atenția asupra unui comportament din ce în ce mai frecvent și problematic în spitalele de stat.

„Dar există medici care la ora 11, la ora 12 nu mai sunt la spitalul public, merg să lucreze în privat”, a precizat ministrul.

Citeşte şi: Cătălin Predoiu trage un semnal de alarmă: „România este vizată de un război nedeclarat! Dezinformarea și influența rusă subminează siguranța națională”

Această practică, considerată inacceptabilă de noul ministru PSD al Sănătății, este vizată direct de măsurile legislative aflate acum în lucru. Potrivit lui Rogobete, managerii de spitale și șefii de secții vor primi atribuții extinse pentru a monitoriza și sancționa abaterile disciplinare.

„Se lucrează la această măsură: managerul de spital va avea mult mai multe instrumente legislative pentru a controla acest fenomen”, declara recent ministrul, într-o emisiune la Antena 3.

El a explicat că măsurile pregătite urmăresc să restabilească echilibrul și echitatea în sistemul public de sănătate, fără a restrânge libertatea medicilor de a lucra și în mediul privat, dar cu respectarea programului contractual.

„Prin noile modificări legislative, managerul și șeful de secție vor avea mult mai multe instrumente legislative de control. Dacă vom identifica situații în care medicul nu își respectă programul la public, se poate ajunge până la desființarea contractului de muncă”, a avertizat Alexandru Rogobete.

Citeşte şi: Sorin Grindeanu îl atacă dur pe Dragoş Pîslaru, ministrul Fondurilor Europene, care a spus că preşedintele PSD a pierdut 6 miliarde de euro din PNRR: „Să le spună clar românilor dacă domnia sa consideră că proiectele începute nu mai trebuie finalizate”

DailyBusiness
Cum să slăbești dacă ai peste 50 de ani. Ce este și cum funcționează dieta inversă
Spynews
Soțul Cristinei Spătar, declarație de iubire pentru vedetă! Cât de îndrăgostit este Vicențiu Mocanu: „Cât timp ne ținem de mână...”
Bzi.ro
Vacanță de coșmar pentru Laura Cosoi! „A fost imobilizat vreo 4 zile!“
Fanatik.ro
Mercur retrograd în Leu. De pe 17 iulie, de la ora 7 dimineața, cinci zodii au parte de cel mai mare ghinion, vine cea mai grea perioadă
Capital.ro
Decizie pentru numerar. Ce se va întâmpla cu cash-ul în România: Folosiți doar card!
Playtech.ro
Şoseaua din România care încurcă şi cei mai experimentaţi şoferi. 'M-am rătăcit de patru ori'. Ce se întâmplă, de fapt, pe drumul care...
DailyBusiness
500 de lei de la stat pentru chirie. Ce trebuie să faci ca să primeşti toţi banii
Adevarul
Fost ofițer SRI, despre o tehnică inedită de vânzare a apartamentelor: „Sunt chestii psihologice la care noi, într-adevăr, răspundem”
wowbiz.ro
Mama Andei, tânăra ucisă și incendiată de Emil Gânj, primește amenințări halucinante de pe un cont cu numele criminalului din Mureș. Femeia se teme că va sfârși la fel ca fiica ei: „Îmi e foarte frică”
Spynews
Alex Marcu, mesaj tulburător după moartea Teodorei Marcu: ”Eu sunt tatăl...” | FOTO
Spynews
Cu ce se ocupă Ioana Ignat, după despărțirea de Sebastian Dobrincu. Cum își petrece timpul îndrăgita cântăreață: „Ești mai responsabil”
Evz.ro
Tinerii din România, chemați de MapN la arme. „Trebuie să fim pregătiți”
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Mureș! Tânăra care a făcut contul de TikTok cu numele lui Emil Gânj îl cunoaște pe asasin. Ce mărturisiri le-a făcut anchetatorilor
Cancan.ro
Oficialul cu reputație de gigolo, prins în flagrant! Amanta unui ministru zboară cu avionul militar la… manichiură!
Playsport.ro
Toate restricțiile medicale ale șoferilor, notate pe permisul de conducere. Noutăţi în Codul Rutier de care trebuie să ai habar
Capital.ro
Restricții la apă. Proprietarii de terenuri NU o mai pot folosi: O atitudine excesivă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă a României, în costum de baie la petrecerea burlăcițelor
stirilekanald.ro
Stegarul Dac, pe moarte în închisoare, la Penitenciarul Rahova! Strigătul disperat de ajutor al soției sale: „Arată și miroase a moarte”
Horoscop 14 iulie 2025: Norocul a dat peste Scorpioni! Au primit o veste care le va schimba complet viața
MediaFlux
Vouchere de 1.275 de lei pe lună pentru oricine. Ministerul Muncii anunță unde și cum se fac înscrierile VIDEO
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul român își lasă activele să putrezească: pierderi certe de 140 milioane lei și risc de 9 miliarde. Cine e de vină?