Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, promite proiecte majore în infrastructura rutieră. Câte autostrăzi vrea oficialul PSD: „Minim, repet!”

Sorin Grindeanu, ministrul PSD de la Transporturi, promite să facă exact ceea ce nu s-a mai întâmplat niciodată în ultimii 33 de ani, construirea a minimum 100 de kilometri de autostradă, an de an. Anunțul a fost făcut joi, la Bacău, de fostul premier din perioada „Dragnea". 
Filip Stan
16 dec. 2022, 09:05
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, promite proiecte majore în infrastructura rutieră. Câte autostrăzi vrea oficialul PSD: „Minim, repet!

Decizii majore în domeniul infrastructurii rutiere din România. Sorin Grindeanu promite să facă minuni. Oficialul de la MT a anunțat că valoarea contractelor semnate de instituția pe care o conduce permite ca în următorii trei ani să fie dați în folosință aproximativ 300 de kilometri de drum de mare viteză, deci câte 100 pe an. În prezent, România are în jur de 1.000 de kilometri de autostradă.

Întrebat câți kilometri de autostradă vor fi dați în folosință până la sfârșitul anului, ministrul Sorin Grindeanu a răspuns: „Drum expres plus autostradă, 53, cu ceea ce se întâmplă și astăzi, dar dați-mi voie să fac o scurtă explicare: proiectele de infrastructură mare, cum e cazul autostrăzilor sau drumurilor expres, nu se pot întâmpla peste noapte.

Tot ce vă spuneam în intervenția mea, și anume contractele semnate de exemplu în anul 2022, au creat premizele următoare: în anii următori, 2023-25, minimul kilometrilor de autostradă dați în folosință să fie de 100 pe an. Minim, repet!”.

 

Avertismentul lui Sorin Grindeanu pentru contestatari

 

Schimbările dese de la vârful Ministerului Transporturilor reprezintă o mare problemă, care dăunează proiectelor de infrastructură, a mai avertizat Sorin Grindeanu.

„(…) la Transporturi, în fiecare dimineață când urc scările e un perete plin cu poze cu foști miniștri ai Transporturilor cam din perioada în care ne-am câștigat independența, 1877, până la ultimul.

Frecvența schimbării miniștrilor la Transporturi în ultima vreme e cam unul pe an! Cam așa s-a întâmplat. A fost un singur ministru după Revoluție care a avut un mandat întreg de patru ani, în rest unul pe an”, a mai declarat ministrul.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
„Vezi că joci de 4 ori cu Csikszereda sezonul ăsta!”. Dialog fabulos între Gigi Becali și Marius Șumudică despre FCSB
Capital.ro
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Decizia luată astăzi de Tribunalul București e definitivă
Playtech.ro
Un garaj construit legal, lipit de casă, trebuie intabulat? Ce spune legea
Adevarul
Cea mai mare armată din Europa, modernă doar pe hârtie. Tacticile Rusiei arată unde rămâne vulnerabilă Polonia
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Primele declarații ale bărbatului care a ucis-o pe Iryna Zarutska, tânăra refugiată ucraineană de 23 de ani
Cancan.ro
Bărbatul din SUA care a ucis-o pe Iryna și-a motivat gestul. Nu o să îți vină să crezi ce scuză are. Conversația cu sora lui e halucinantă: 'Și vă spun, materialul a...
iamsport.ro
ȘOCANT! FRF a plătit o sumă uriașă de bani pentru ca Mitriță să joace 17 minute: cât au putut să coste biletele de avion ale jucătorului
MediaFlux
Decizie majoră privind plata tuturor pensiilor!
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Monstrul din Caracal ar putea ieși din închisoare. Cum vrea Gheorghe Dincă să scape de pușcărie