Mircea Albulescu, devastat de moartea lui Şerban Ionescu: Cred că Dumnezeu e prea uituc VIDEO

Actorul Mircea Albulescu a fost prezent, sâmbătă, la Teatrul Naţional Bucureşti, pentru a-şi lua adio de la Şerban Ionescu, cel care i-a fost mai întâi elev la Facultatea de actorie şi mai apoi coleg pe scenă şi pe platourile de filmare.
Romania TV
24 nov. 2012, 11:20
Mircea Albulescu, devastat de moartea lui Şerban Ionescu: Cred că Dumnezeu e prea uituc VIDEO

Mircea Albulescu era vizibil afectat de dispariţia actorului Şerban Ionescu, decedat pe 21 noiembrie, după o lungă suferinţă provocată de o boală fără leac. Actorul care i-a fost şi profesor lui Şerban Ionescu a afirmat că îl leagă de el foarte multe amintiri.

Mă leagă foarte multe amintiri de Şerban, în special pentru că la penultima lui premieră, la „Livada de vişini”, ne-am îmbrăcat în aceeaşi cabină. Ne-am cunoscut chiar în pielea goală, cum se spune, şi am fost foarte apropiaţi. În anul patru, era studentul lui Amza, iar el m-a chemat şi mi-a spus «vino să-i vezi şi să preiei clasa pentru că eu nu mai pot să vin la şcoală». Atunci l-am remarcat pentru prima oară„, a povestit Mircea Albulescu.

Maestrul a cerut publicului să nu-l uite pe Şerban Ionescu şi să-i respecte „dorul de teatru şi de actorie: „Partea vie, a noastră, a lui Şerban, s-a încheiat. Începe partea eternă, Şerban va continua să existe în amintiri, în dorul nostru de teatru. Cred că Dumnezeu e cam uituc. Prea uituc. Altminteri nu înţeleg cum ar putea să nu mai citească răbojul pe care i-l întinde în fiecare noapte Petru Pescarul cu cei care sunt rechemaţi. Nu pot să cred că nu ar fi băgat de seamă că Şerban e pe această listă. Dispariţia lui ne obligă în numele lui şi spre bucuria noastră, câte vreme mai suntem pe acest pământ, să-i respectăm dorul de teatru, dorul de actorie, dorul de a descreţi frunţile conaţionalilor săi. Din inimă, eu şi ai mei, care trudim pe această scenă şi pe platouri, îi urmăm odihnă veşnică şi să stea liniştit: vom face tot ce se poate ca dumneavoastră să nu-l uitaţi„.

DailyBusiness
CFR călători suplimentează numărul de vagoane în minivacanța de Sântă Mărie
Spynews
Ce bine arată Mara Banică în costum de baie, în Maldive! Imagini senzaționale cu prezentatoarea de la Antena Stars | VIDEO
Bzi.ro
Ajunul Adormirii Maicii Domnului! Interdicțiile pe care femeile nu au voie să le încalce pe 14 august
Fanatik.ro
„Rușine, Voyo! Rușine ProTV! Dați-ne banii înapoi!” Mii de români, furioși după ce platforma online a picat la Drita – FCSB
Capital.ro
Contul bancar, obligatoriu în România. Ministerul Finanţelor a publicat proiectul. S-a pus și termen de 5 luni
Playtech.ro
Ce nu se dă niciodată de pomană de Sfânta Maria. Obiectele și preparatele care nu au ce căuta în pachetele împărțite pe 15 august
Adevarul
Forbes, interviu cu miliardarul român care continuă să predea la catedră cu normă întreagă
wowbiz.ro
Accident grav pe Autostrada Soarelui! Nouă mașini au fost implicate, iar traficul blocat. Breaking news
Evz.ro
CASS mai mare pentru veniturile independente. Plafonul anual și exemple de calcul
Prosport.ro
Apariția care le-a tăiat respirația. Cea mai frumoasă prezentatoare TV din Albania a atras toate privirile
kanald.ro
Programul Rabla ar putea fi reluat în septembrie, cu un buget diminuat la 200 de milioane de lei
Cancan.ro
BREAKING | Soția unui fotbalist de la Craiova, ruptă cu bătaia într-un supermarket: 'Am fost lovită și după ce am leșinat'
iamsport.ro
FCSB i-a cerut o sumă uluioare lui Ilie Dobre: 'Nimeni nu are cum să achite'
MediaFlux
400 de lei în plus la pensie pentru 2,7 milioane de români. În ce lună se vor da banii pensionarilor
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Horoscop 14 august 2025: Patru zodii uita de griji, au un noroc urias joi