Mircea Băsescu, AUDIAT la DNA. „Am fost chemat în calitate de SUSPECT. Fratele meu ştia că sunt şantajat”

Fratele preşedintelui Traian Băsescu, Mircea Băsescu, a fost audiat, joi, la DNA, în dosarul în care Florin Anghel, fiul lui Sandu Anghel, zis "Bercea Mondial", l-a reclamat pentru trafic de influenţă. Fratele preşedintelui a declarat că a fost chemat în calitate de suspect. Potrivit Codului Penal, dacă are calitate de suspect, înseamnă că împotriva lui Mircea Băsescu s-a început urmărirea penală. 
Iulian Tudor
19 iun. 2014, 11:39
Mircea Băsescu, AUDIAT la DNA.

Mircea Băsescu a ajuns la sediul DNA după ora 18.00 şi a fost audiat mai bine de două ore, înainte de emiterea ordonanţei de reţinere pentru 24 de ore.

Fratele preşedintelui a făcut câteva declaraţii jurnaliştilor, înainte de a pleca din Constanţa spre Bucureşti.

Traian Băsescu a precizat, joi, că dacă fratele său a săvârşit ceva ilegal, va trebui să răspundă în faţa legii. Legat de această declaraţie, Mircea Băsescu a spus: „Mi se pare foarte normal ce a declarat Traian Băsescu. Ştia că sunt şantajat de mai multă vreme şi mi-a zis să mă adresez justiţiei„.

Întrebat de jurnalişti dacă i s-a cerut să intervină pentru scoaterea din puşcărie a lui Bercea Mondial, fratele preşedintelui a negat categoric. „În niciun caz nu am încercat să intervin pentru Sandu Anghel, nu am cerut niciun ban şi nu am luat niciun ban„, a spus Mircea Băsescu.

Ziariştii l-au întrebat pe acesta dacă a vorbit în ultimele ore cu Traian Băsescu, însă iniţial a evitat un răspuns, după care a spus că este „neesenţial„.

Potrivit unor surse România TV, deşi Mircea Băsescu spune ca a fost citat în calitate de suspect, fratele preşedintelui Traian Băsescu ar avea pentru moment calitate de făptuitor în dosarul privind un presupus trafic de influenţă.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?