Mircea Cazan: Iohannis nu e bigam politic. E legal să fie preşedintele PNL şi membru FDGR

Deputatul Mircea Cazan, lider judeţean al PNL şi copreşedinte al ACL Sibiu, a declarat, luni, că primarul Klaus Iohannis, preşedintele naţional al PNL este în mod legal şi membru al Forumului Democrat al Germanilor din România (FDGR), fără a fi bigam politic, transmite Agerpres.
Filip Stan
25 aug. 2014, 14:15
Mircea Cazan: Iohannis nu e bigam politic. E legal să fie preşedintele PNL şi membru FDGR

”Asistăm, aproape în fiecare zi, la manifestări disperate din partea reprezentanţilor PSD, de încercare de discreditare a preşedintelui PNL, Klaus Iohannis, candidatul Alianţei Creştin-Liberale la prezidenţialele din acest an. De data aceasta, domnul Liviu Dragnea îl acuză de bigamie politică pe Klaus Iohannis, în sensul că e preşedintele PNL şi în acelaşi timp a rămas şi membru în Forumul Democrat al Germanilor din România. Eu mă aşteptam la o campanie din partea PSD bazată pe minciună, corupţie şi multe neadevăruri care nu au nimic de a face cu realitatea, dar că reprezentanţii PSD dau dovadă şi de incompetenţă şi de incultură, deja îmi depăşeşte cu mult previziunile”, a spus deputatul liberal, într-un comunicat de presă.

Acesta precizează că legea prevede că orice membru al FDGR poate fi membru unui partid politic, deci Klaus Iohannis nu încalcă legea.

”Ţin să le aduc la cunoştinţă domnului Dragnea ca Forumul Democrat al Germanilor din România (F.D.G.R.) este ‘o asociaţie a minorităţii germane din România, organizată pe baza etnică, persoana juridică română de drept privat, fără scop patrimonial’, adică nu e partid politic. Membrii Forumului au libertatea de a se înscrie în partide politice, sindicate, asociaţii profesionale şi alte organizaţii, pot îndeplini funcţii în cadrul administraţiei publice şi în cadrul organelor guvernamentale, se arată în articolul 13 din Statutul Cadru al FDGR. Reamintesc pesediştilor că din Partidul Naţional Liberal a mai făcut parte şi senatorul Hermann Fabini, în legislatura 2000-2004, şi care a rămas şi membru al FDGR în această perioadă’, a afirmat Mircea Cazan.

Deputatul liberal consideră că atacurile nefondate la adresa lui Iohannis ‘au drept scop acoperirea scandalurilor legate de emiterea ordonanţei ilegale elaborată de către Liviu Dragnea prin care vrea ca primarii să poată schimba partidul, după ce au fost aleşi’.

‘Propunerea vicepremierului Liviu Dragnea de a legaliza migraţia primarilor are ca scop aducerea prin şantaj în PSD a unui număr mare de primari de la alte partide, înainte de campania electorală, pentru a încerca să îi ofere lui Ponta la prezidenţiale câteva voturi în plus, deşi proiectul de act normativ nu poate fi catalogată decât o ticăloşie politică, o încălcare flagrantă a votului cetăţenilor şi o pervertire a voinţei lor politice’, a mai afirmat Cazan.

Preşedintele executiv al PSD, vicepremierul Liviu Dragnea, a declarat luni, într-o conferinţă de presă la Baia Mare, că liderul PNL, Klaus Iohannis, dă dovadă de ‘ipocrizie’ în privinţa actului normativ care ar permite aleşilor locali să poată opta în două săptămâni pentru partidul în care vor să activeze, în condiţiile în care şi el a fost ales la primăria Sibiului pe lista Forumului Democrat German şi apoi a migrat la liberali.

‘Ce spune domnul Iohannis mă interesează pentru că îşi doreşte să fie preşedintele României. Sincer, n-am crezut că acest domn are atâta ipocrizie încât să acuze un proiect de act normativ care ar da posibilitatea aleşilor locali să facă exact ce a făcut dumnealui. Domnul Iohannis a candidat în 2012 pentru primăria Sibiului pe lista Forumului Democrat German şi a migrat la PNL. Dincolo de asta, domnul Iohannis se găseşte şi într-un caz de unică bigamie politică din România: este preşedintele PNL şi este în continuare membru al Forumului Democrat German. De ce este moral pentru Klaus Ihonnis să migreze de la organizaţia pe listele căruia a candidat la PNL şi ar fi imoral pentru ceilalţi primari din România să poată să aibă o astfel de opţiune? De ce este posibil pentru domnul Iohannis? De ce are dreptul să facă asta şi n-ar avea dreptul ceilalţi primari? Eu cred că domnul Iohannis mai bine tăcea decât să iasă el cu această acuzaţie!’, a spus Liviu Dragnea, ministru al Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Bianca Censori, soția rapperului Kanye West, o altă apariție șocantă! Bruneta, aproape dezbrăcată, la o sesiune de shopping
Fanatik.ro
Gigi Becali, anunț de ultimă oră despre Charalambous și Pintilii la FCSB: “Asta am decis!”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Cum va fi vremea de Crăciun 2025: Unde se anunță ninsori de sărbători
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
S-a aflat cine este cea de-a treia victimă a exploziei din Rahova! Ea și soțul ei dețineau un apartament la etajul 6 al clădirii
Cancan.ro
Crimă în Dolj: un bărbat de 45 de ani și-a ucis soția de 39 de ani. Cui i-a spus planul macabru, înainte de tragedie
iamsport.ro
Uluitor! Fosta vedetă a naționalei a mâncat doar mere și a băut lapte și a rămas șocat de ceea ce s-a întâmplat cu corpul său: 'Nu exagerez cu nimic'
MediaFlux
Se decide soarta salariilor în România! Cât ar putea ajunge veniturile lunare în 2026
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi