Mircea Geoană, despre şansele suspendării: Azi nu există o majoritate

Preşedintele Senatului, Mircea Geoană, a declarat, luni, că, dacă demersul de suspendare a preşedintelui Traian Băsescu va avea succes va fi un lucru bun, iar dacă nu va avea succes ar putea fi un bumerang pentru opoziţie.
Romania TV
21 nov. 2011, 13:06
Mircea Geoană, despre şansele suspendării: Azi nu există o majoritate

Geoană a arătat că există „un milion de motive în şapte ani de mandat” pentru care ar fi motivată o astfel de decizie din partatea Parlamentului.

În opinia sa, un moment prielnic pentru un astfel de demers a fost în octombrie 2010, când şeful statului a anunţat tăierea pensiilor şi a salariilor şi când Victor Ponta declara în Parlament că lipsesc unul-două voturi pentru schimbarea majorităţii în Legislativ.

„A fost un moment ratat de către opoziţie”, a susţinut Mircea Geoană, potrivit Mediafax.

Întrebat dacă este un moment oportun pentru suspendarea preşedintelui, senatorul a spus că există o decizie a celor de la USL şi trebuie să se vadă dacă există majoritate în Parlament sau nu.

„După semnalele pe care le primim, cel puţin de la UDMR, care spune că ar dori să continue încă patru ani, se pare că azi nu există o majoritate”, a spus Geoană.

El şi-a declarat convingerea că liderii USL au analizat în momentul anunţului şi posibilitatea ca această majoritate să existe, pe de altă parte el a respins speculaţiile potrivit cărora ar avea intenţia, în calitatea sa de preşedinte al Senatului, să blocheze acest demers.

„Nu am niciun fel de rol în mecanismul de suspendare a preşedintelui. Rolul meu va fi acela de a da un vot în Parlament”, a arătat Mircea Geoană.

Liderii USL au anunţat, luni, că au decis declanşarea procedurii de suspendare din funcţie a preşedintelui Traian Băsescu.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Cât au costat pantofii personalizați cu care a mers Istvan Kovacs la Dortmund pentru a arbitra Borussia – Inter. Exclusiv
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Stațiunea din România care se reinventează după ani de declin. Tobogane, piscină infinity, saune și apă termală extrasă de la 3.000 de metri
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Antrenorul român, desființat de fostul său conducător: ”Mi-a pus vată în nas, pantofi de lac în picioare și flori pe piept! L-am dat afară cu ultima zvâcnire din groapă”
MediaFlux
Răsturnare după tragedia cu suporterii greci din Lugoj! Un supraviețuitor a explicat cauza accidentului: S-a blocat volanul
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil