Mircea Lucescu a plecat de la Şahtior Doneţk

Era Mircea Lucescu s-a încheiat la Şahtior Donețk. Finala Cupei Ucrainei, câştigată cu 2-0 în faţa Zoriei Lugansk, a fost ultima partidă pentru antrenorul român pe banca "minerilor".
Alina Costache
22 mai 2016, 15:04
Mircea Lucescu a plecat de la Şahtior Doneţk

Şahtior a câştigat finala Cupei Ucrainei, 2-0 cu Zoria Lugansk, prilej pentru Mircea Lucescu să-şi ia adio cu stil de la echipa ucraineană. Antrenorul român a susţinut o conferinţă de presă în care a vorbit despre perioada petrecută la Şahtior şi a avut un discurs cu totul şi cu totul emoţionant: „Mulţumesc foarte mult şi îi îmbrăţişez pe toţi cei care au fost în jurul nostru, le mulţumesc jucătorilor mei. În aceşti 12 ani au fost foarte mulţi, s-au schimbat aproape şase echipe. Le-am spus că voi rămâne alături de ei cu sufletul, cu gândul. Îi voi urmări absolut în toate momentele activităţii lor. Le-am cerut să nu cedeze, să ducă mai departe victoriile noastre din aceşti ani. Mulţumesc suporterilor, îmi dau seama cât de tare suferă în aceste momente pentru că nu pot să fie alături de echipa lor, dar care, acolo unde sunt, se bucură de succesul nostru. O mare îmbrăţişare din partea mea pentru preşedintele nostru, pentru că mi-a acordat nu numai cinstea de a fi antrenor, ci şi colaborator şi prieten”, a spus „Il Luce” la ultima întâlnire cu jurnaliştii ucraineni.

Dorit de multe echipe ale Europei, românul a preferat să nu dea niciun detaliu privind viitorul său:„Până acum nu am semnat niciun fel de contract cu nimeni. Şahtior are 80 de ani, eu am doar 12 de Şahtior, deci cu siguranţă ei continuă şi e nevoie de altcineva”, a completat antrenorul de 70 de ani.

În cei 12 ani petrecuți pe banca tehnică a lui Şahtior, Lucescu a cucerit nu mai puțin de 22 trofee: opt titluri de campion al Ucrainei, şase Cupe, şapte Supercupe ale Ucrainei şi Cupa UEFA, în 2009.

În vârstă de 70 de ani, Mircea Lucescu este cel mai longeviv tehnician din istoria lui Şahtior. Românul a fost desemnat de opt ori antrenorul anului în Ucraina.

În afara performanțelor de la Șahtior, Lucescu a mai cucerit ca antrenor titlul și două Cupe cu Dinamo, titlul, Cupa și Supercupa cu Rapid, titlul și Supercupa Europei cu Galatasaray și titlul cu Beșiktaș.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Tranzacția anului în România, finalizată de cei mai bogați patroni din fotbalul intern: 823 milioane de euro! Mesajul transmis de frații Pavăl, proprietarii Dedeman, pentru angajați
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 2 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină din România. Lista celor mai mici tarife pentru șoferi
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?