Mircea Rednic, egal la debutul pe banca Astrei

În primul meci al zilei de duminică, din Liga I, Astra Ploieşti a încheiat 0-0 pe terenul lui Gaz Metan Mediaş.

01 apr. 2012, 16:59

Reîntors în Liga I după aproape trei ani, Mircea Rednic a început cu un egal aventura la Astra Ploieşti. Cu „Puriul” pe banca tehnică şi Dinu Gheorghe ca manager al clubului, prahovenii au încheiat 0-0 în deplasarea de la Mediaş, contând pentru etapa a 24-a a primei divizii.

Gaz Metan a atacat din primele minute, iar Frăsinescu putea deschide scorul din centrarea lui Ciprian Petre, dar Silviu Lung a respins de pe linia porţii. Astra a dat repede replica prin Alexandru Stan, dar şutul acestuia a trecut puţin pe lângă poarta lui Pleşca.

Astra a rămas în atac până la finalul primei reprize, însă nu a reuşit să înscrie, Fatai ratând incredibil din 7 metri. Atacantul a semnat şi ultima ocazie, când a tras puţin pe lângă poartă din marginea careului. Gazul a avut două şanse de a înscrie în repriza secundă, dar partida s-a încheiat 0-0.

După 24 de etape Astra se află pe locul 10, cu 29 de puncte, iar Gaz Metan este pe 12, cu 28 de puncte.