Mircea Sandu, către arbitri: Nu mai trataţi cu sictir fotbaliştii

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Mircea Sandu, le-a cerut, joi, arbitrilor prezenţi la cursul de instruire organizat de CCA, să nu mai trateze "cu sictir" jucătorii şi oficialii echipelor din Liga I, pe care i-a numit "actorii principali" ai jocului.
Romania TV
14 feb. 2013, 16:19
Mircea Sandu, către arbitri: Nu mai trataţi cu sictir fotbaliştii

„Faceţi parte din lumea fotbalului, sunteţi judecători. Eu discutând cu reprezentanţii cluburilor de la toate nivelurile, reacţiile sunt pozitive. Asta înseamnă că dumneavoastră aţi înţeles ce reprezentaţi pentru fotbal. Este un moment extrem de important, dacă acum, într-un an de zile, nu reuşim să îmunătăţim imaginea fotbalului în general, atunci pierdem această partidă.

Am încredere, UEFA a început să aibă mai multă încredere în dumneavoastră. Nu ne traduceţi, nu ne trădaţi! Sper ca preşedintele dumneavoastră să impună în continuare respect, atât pentru dumneavoastrăm cât şi al dumneavostră către antrenori şi oficiali, ei sunt actorii principali. Vă rog frumos nu-i mai trataţi cu sictir. Uitaţi-vă afară, la marii arbitri, nu-i mai trimiteţi undeva într-o tribună. Judecaţi cu gesturi care să ajute. Jocul e cel mai important. Vedeţi că nu mai avem suporteri, trebuie să-i readucem„, le-a spus Sandu arbitrilor.

Oficialul FRF l-a ameninţat pe arbitrul Radu Petrescu că va fi dat afară în cazul unei greşeli grave: „Am spus că nu vom mai apela la arbitri străini, cluburile au început să aibă încredere în dumneavoastră. Până şi domnul Becali sunt convins că va merge pe mâna dumneavoastră. Vă rog frumos, încrederea care v-a fost acordată să arătaţi că o meritaţi acolo în teren. Greşeli vor mai fi, fără doar şi poate. Dar nu din alea… Speranţa Radu Petrescu e aici? Unde eşti speranţa? Eşti speranţă de trei ani, dar când anulezi un gol din ăla ca la Sibiu, a doua oară îl dau eu pe el (n.r – preşedintele CCA, Alexandru Deaconu) afară, dacă nu te dă el pe tine„.

La Casa Fotbalului se desfăşoară Cursul de instruire a arbitrilor şi arbitrilor asistenţi din lotul pentru Liga 1, organizat de Comisia Centrală a Arbitrilor.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Poveștile de dragoste ale lui Emeric Ienei, antrenorul care a cucerit Europa și inimile românilor. Vasilica Tastaman și Ileana Gyulai, cele două mari iubiri
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Cât costă curentul electric în Italia sau Marea Britanie? Comparaţie cu preţurile din România
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Ce indemnizație primea Emeric Ienei lunar de la statul român
MediaFlux
Se acordă o nouă zi liberă pentru români! Cine poate beneficia de ea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai