Mircea Sandu: În cazul excluderii Stelei, în Liga Campionilor va merge Pandurii Târgu Jiu

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Mircea Sandu, a declarat, luni seară că în cazul în care Steaua va fi exclusă din competiţiile europene România nu va pierde locul din Liga Campionilor, care ar urma să fie preluat de vicecampioana Pandurii Târgu Jiu.
Romania TV
24 iun. 2013, 20:01
Mircea Sandu: În cazul excluderii Stelei, în Liga Campionilor va merge Pandurii Târgu Jiu

Deci, indiferent de verdictul de azi, Steaua are căile de atac, fără doar şi poate. Şi trebuie să se decidă înainte de a începe competiţia. Pentru că în cazul în care Steaua este exclusă definitiv, după cele trei instanţe judecătoreşti, atunci, conform regulamentului, trebuie să pătrundă în Liga Campionilor echipa de pe locul doi din campionatul României şi se coboară un loc cu Liga Europa (n.r. – FC Vaslui ar urma să evolueze în Liga Europa). Astea sunt prevederile regulamentare. Eu am discutat de două ori cu colegii de la departamentul internaţional şi este clar, în urma criteriului sportiv şi mai apoi cel de licenţiere, echipa de pe locul următor participă la competiţie în situaţia în care cea care şi-a capătat dreptul nu îndeplineşte condiţiile.

În 2007, undeva în aprilie, s-a luat această decizie, că orice decizie definitivă să atragă după sine înlocuirea cu următoarea clasată. Dar poate nu e nevoie de asta. În orice caz, România nu pierde locul în Champions League, merge echipa de pe locul doi„, a declarat Mircea Sandu.

Oficialul FRF consideră că Steaua ar trebui să se gândească deja cum să se pregătească pentru a se apăra la Comisia de Apel a UEFA şi la TAS: „Nu am aflat încă un răspuns din partea UEFA, dar în orice caz Steaua ar trebui să-şi pregătească documentele pentru apel şi recurs. Dacă astăzi se anunţă un verdict este după părerea mea inevitabil să se ajungă la TAS. Dacă verdictul este nefavorabil, Steaua trebuie să-şi pregătească apărarea mai departe pentru recurs. Dacă astăzi se întâmplă ceea ce se întâmplă, să fie sancţionată, Steaua trebuie să-şi pregătească apelul şi apoi la TAS. Mai departe, dacă Steaua pierde şi la TAS, Steaua nu va mai merge în cupele europene pe perioada care se va da. Dacă Steaua face apel, în cinci zile, vineri sau luni se judecă apelul. Apoi, într-o săptămâna se poate judecă recursul, deci pe 7 iulie ar putea află dacă poate juca în cupele europene sau nu. TAS poate să judece mai repede pentru că se apropie competiţia„.

Citeşte şi Semn rău pentru Steaua? UEFA a scos EMBLEMA roş-albaştrilor de pe pagina Ligii Campionilor

În cazul în care verdictul Comisiei de Discplina a UEFA ar fi favorabil Stelei, Mircea Sandu nu crede că s-ar mai putea ajunge la Comisia de Apel. „Nu cred că UEFA ar putea face recurs în cazul unui răspuns favorabil Stelei. E o listă de experţi care apară interesele celui incriminat. UEFA nu poate să facă recurs în urma propriilor decizii. Nu cred că administraţia ar putea face recurs. Ca şi la noi, aceste comisii sunt independente. Eu cred că în cazul în care se dă un răspuns favorabil Stelei, va merge în preliminariile Champions League”, a mai spus Sandu.

Steaua va întâlni formaţia FK Vardar Skopje, campioana Macedoniei, în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, s-a stabilit, luni, în urma tragerii la sorţi care a avut loc la Nyon.

Partidele din turul doi preliminar al Ligii Campionilor se vor disputa în două manşe, la 16-17 iulie, respectiv 23-24 iulie. Steaua ar trebui să joace primul meci pe teren propriu.

Pentru a evolua în Liga Campionilor, Steaua aşteaptă decizia Comisiei de Control şi Disciplină a UEFA, care a deschis o procedură disciplinară după sentinţa ÎCCJ în dosarul „Valiza”. Campioana României riscă excluderea din competiţiile europene ca urmare a cazului de corupţie în care finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a fost condamnat la trei ani de închisoare cu executare.

Comisia de Control şi Disciplină a UEFA a analizat, vineri, cazul formaţiei Steaua, decizia urmând să fie anunţată în această săptămână.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Dan Șucu și Cristi Chivu pregătesc tranzacția de minimum 20 milioane de euro!
Capital.ro
Marele actor pe care l-a pierdut România. A fost o emblemă a țării
Playtech.ro
Câţi bani pierzi dacă stai o săptămână în concediu medical la un salariu de 5.000 de lei? Calcul exact
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Forțele ucrainene au publicat imagini cu sistemul antiaerian „Raven” în acțiune
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Rugăciunile puternice care se rostesc pe 6 iulie. Sfântul Sisoe cel Mare te scapă de necazuri
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Case vândute cu 10.000 de euro aproape de București! Oferta momentului
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când dispare omul din om: psihopatia colectivă și fascinația pentru liderii fără milă