Mirel Palada spune că Georgescu e scos din cursă cu sprijinul Franței și al Germaniei: Trump nu contează!

Sociologul Mirel Palada susține că Franța și Germania au oferit României garanții ca să îl scoată pe Călin Georgescu din cursă, dovedind că suveranismul și susținerea lui Donald Trump, președintele SUA, nu contează.
Filip Stan
26 feb. 2025, 15:36
Mirel Palada spune că Georgescu e scos din cursă cu sprijinul Franței și al Germaniei: Trump nu contează!

România va avea un președinte cap plecat la Bruxelles, spune Mirel Palada. „Se confirmă ce v-am spus în ultimele săptămâni. E din ce în ce mai clar că Securitatea vrea să îl împiedice pe Georgescu să candideze. Aud tot soiul de opinii că e de fapt pe dos, că vor să-l întărească printr-o mișcare de martir. Tot ce e mai fals. Ce vedem azi e primul pas spre scoaterea ireversibilă a lui Călin Georgescu din scena politică românească. România a primit suficiente garanții de la Franța și Germania pentru a pune în aplicare această mișcare de forță și a intra, astfel, pe un curs de coliziune cu Trump. Nu contează Trup. Securiștii se simt suficient de siguri pe ei. Mișcarea este bruscă, brutală și letală. Vom avea în continuare un președinte marionetă, supus Bruxellesului. Ghinion”, scrie Palada pe Facebook.

Călin Georgescu a fost reținut din trafic și dus la audieri pentru constituirea unui grup fascist

Procurorii au descoperit conversații și înregistrări „compromițătoare”, inclusiv un apel telefonic cu Marian Motocu, trimis în judecată pentru pentru propagandă legionară și mesaje antisemite și xenofobe pe rețelele de socializare, au declarat pentru G4Media surse apropiate anchetei.

Cristela Georgescu, prima reacţie după reţinerea soţului: „Abuzuri, ca de obicei”

În această discuție, Călin Georgescu îi spune lui Motocu: „Dacă lucrurile merg bine o să încep în ianuarie. Există un plan, există o strategie pe care numai eu o cunosc. Când va fi să fie, așa cum ți-am spus de acum un an, nu s-au legat lucrurile, din multe motive, atunci o să ai locul tău în această acțiune Să stai aproape de omul ăsta”, respectiv George Mocanu, parlamentar din Moldova.

După discuția cu Călin Georgescu, Motocu a sunat la Ambasada Rusiei și cerut legătura cu colonelul Evgheni Ignatiev, adjunctul atașatului militar al Ambasadei Rusiei la București. Operatorul de la Ambasada Rusiei i-a cerut să aștepte până face legătura telefonică, dar de la celălalt capăt al firului nu răspunde nimeni.

VIDEO Călin Georgescu, percheziționat cu mâinile la zid înainte de a fi condus la Parchetul General: „Are armă la el? Are armă la el?”

Elemente ale anchetei arată că Georgescu ar fi implicat activ în sprijinirea unei organizații „extremiste” conduse de Marian Motocu, care a fost trimis în judecată pentru propagandă legionară, antisemitism și xenofobie. Reamintim că Georgescu a apărut într-o înregistrare video lângă inculpatul Marian Motocu, în care afirmă: „Să ne îmbrățișăm trecutul, să ne asumăm istoria, să ne asumăm strămoșii. Va veni momentul când vom avea o singură carte de istorie națională, vom avea o țară a noastră, a celor care urmăm o linie strămoșească, a celor care înțelegem ce a însemnat jertfa strămoșilor și să înțelegem că suntem ceea ce suntem și nu vom fi decât ceea ce suntem. Vă mulțumesc tuturor!”.

Călin Georgescu este audiat în calitate de suspect la Pachetul General, conform unor surse judiciare

Conform surselor citate, Georgescu este bănuit de inițierea unei organizații fasciste pentru destructurarea ordinii constituționale și finanțare ilegală a campaniei electorale.

Călin Georgescu a fost ridicat în trafic și dus cu mandat la sediul Parchetului General.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Românii din această țară sunt direct vizați de aceste schimbări. În ce condiții vor putea ieși la pensie
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
ANAF trimite românilor decizii de impunere pentru banii câștigați. E vizată perioada 2021 – 2024
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România