Miron Cozma, mărturii cutremurătoare despre momentele din închisoare alături de Cătălin Botezatu

Miron Cozma şi Cătălin Botezatu au fost colegi de celulă la Penitenciarul Rahova în urmă cu 17 ani. Fostul lider al minerilor a declarat în exclusivitate la România TV că l-a protejat pe creatorul de modă şi i-a dat chiar patul de deasupra sa, o adevărată favoare în celulă. Botezatu plângea des în închisoare, a mai dezvăluit Miron Cozma.
Romania TV
04 ian. 2014, 16:54
Miron Cozma, mărturii cutremurătoare despre momentele din închisoare alături de Cătălin Botezatu

Creatorul de modă Cătălin Botezatu a fost arestat în 1996, la Cremona – Italia, şi încarcerat într-o închisoare de maximă securitate, după ce a fost acuzat, în ţară, de bancrută frauduloasă. După ce a fost extrădat, a petrecut trei luni de detenţie în penitenciarul din Rahova. Aici a fost coleg de celulă cu fostul lider al minerilor din Valea Jiului. Miron Cozma era închis pentru subminarea puterii în stat, după ce a fost liderul minerilor la mişcările de stradă din 1991.

„Era un tip plăpând, era un artist până la urmă. A fost şi este un artist şi am considerat că trebuie să-l protejez, să protejez omul care mi-a cerut acest lucru. Dacă nu-mi cerea, nu-l protejam”, a spus Cozma la România TV.

Mai mult, Cozma spune că i-a făcut o mare favoare creatorului de modă. „Ca o formă de protecţie i-am dat şi patul 2, de deasupra mea. Deasupra mea niciodată nu stătea deţinut. Deasupra mea patul 2 era bibliotecă”, a continuat Cozma.

Fostul lider al minerilor a mai povestit că Botezatu era la acea vreme în real pericol în puşcărie: „Dacă-l dădeam pe mâna lu’ ăla, el ştie cine, dacă-l dădeam pe mâna lu’ ăla… mai ales că era toată banda lui, nu era singur. Erau vreo 11 în puşcărie”.

Cozma a mai povestit că, ajuns în celulă, Botezatu era aproape să cedeze psihic. „Să-şi aducă aminte cum stătea la patul 2 acolo şi plângea. Spune: Miron, mai plecăm noi de aici? (…) Era un tip pasional, să ştiţi, romantic, şi probabil că şi asta l-a afectat enorm de mult pentru că să se vadă în situaţia aia de acolo, să vezi numai bureţi spongioşi pe pereţi…”, a mai povestit Cozma la România TV.

Totuşi, au existat şi momente mai puţin triste în perioada în care cei doi au fost colegi de celulă. „Mi-adus aminte că pe partea cealaltă erau şoferii de la procuratura militară Bucureşti şi i-am pus să pună radio puţin mai tare să auzim şi noi muzică. Îmi aduc aminte că îi făceau dedicaţie: Unbreak my heart!”.

De altfel, Cătălin Botezatu a recunoscut, într-o carte pe care a scris-o, că a fost coleg de celulă cu Miron Cozma.

„Eu şi Miron Cozma am stat câteva zile în aceeaşi celulă, dar nu a dorit nimeni să mă omoare. Miron ne recita poezii, toată ziua, şi fiecare avea câte o melodie preferată la radio, căci ne lăsa să ascultăm, o oră pe zi. Ne bucuram când soţia lui Cozma îi aducea pachet, iar el ne invita pe toţi la masă, ne-a dat şi fripturi, şi sarmale. Dar şi eu l-am ajutat cu ce am putut”, spunea Botezatu, citat de B1.

 

 

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Ce a putut să găsească Piedone la un abator din Popești-Leordeni. Șeful ANPC a rămas fără cuvinte. ”Nu îmi vine să cred”
Capital.ro
Călin Georgescu, în fruntea României. Decizia care răstoarnă viitorul țării: E sigur!
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
Trecutul mai puțin cunoscut al lui George Simion. „Era poreclit «balamuc». Un om alunecos, lipsit de scrupule”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Nenorocirea care a lovit din plin România. Copiii de 14 ani, cei mai afectați
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
O angajată a Universității din Varșovia a fost decapitată cu un topor de un tânăr
Cancan.ro
Surpriză URIAȘĂ: cine va câștiga alegerile din 18 mai? Primul sondaj pentru turul 2 dintre George Simion și Nicușor Dan
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut unul dintre cei mai mari actori. A strălucit pe scena Teatrului Național
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Moartea șocantă a unui român în Italia. A alunecat în propria locuință și s-a tăiat la mână. Ce a urmat este incredibil
Accident rutier cu 20 de persoane în județul Tulcea. A fost activat Planul Roșu de intervenție
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală