Miron Cozma vrea în Parlamentul European. Are „notorietate” externă şi nu se compară cu EBA VIDEO

Miron Cozma vrea să candideze pentru Parlamentul European. Fostul lider al minerilor a declarat la România TV că, având în vedere "notorietatea" sa externă, el poate aduce "o altă imagine" României decât au făcut-o europarlamentari "gen EBA, Vadim Tudor şi Laszlo Tokes".
Romania TV
20 feb. 2012, 21:18
Miron Cozma vrea în Parlamentul European. Are

Eu o să candidez la Parlamentul European pentru că trebuie să ne facem cunoscuţi şi, bineînţeles, pentru a interveni şi pe plan european în folosul ţării.  Având în vedere notorietatea mea externă, faptul că sunt vicepreşedinte al Acordului Internaţional al Muncitorilor şi faptul că sunt declarat de Naţiunile Unite, prin rezoluţia nr. 2486 din 2007, liderul de sindicat numărul unu în lume, consider că pot aduce o altă imagine României decât au prezentat-o unii gen EBA, Vadim Tudor, Laszlo Tokes şi alţii. Pot crea mari avantaje României prin faptul că deţin aceste funcţii la nivel mondial„, a declarat Miron Cozma, lider al Partidului Social Democrat al Muncitorilor, la România TV.

Cozma a spus că nu vede „nici măcar o singură realizare în PE” a celor evocaţi, în ceea ce priveşte România.

Fostul lider al minerilor a precizat că, în partidul său, a vrut să vină Mircea Geoană, însă nu l-a acceptat. „Inclusiv Mircea Geoană a vrut să vină în partid şi nu am acceptat. Şi mulţi alţii. Sunt corupţi şi efectiv au distrus această ţară. Nu am acceptat şi nu voi accepta foşti nomenclaturişti în regimul Ceauşescu”, a mai spus Miron Cozma.

Cât despre soţia sa, Marilena Niţu, Cozma a arătat că aceasta este o artistă şi nu vrea să intre în politică.

„Soţia mea este artistă, nu o interesează politica în niciun fel şi nu va face politică. Nu va avea nicio funcţie în partidul meu. Va fi doar un simplu membru”, a precizat Miron Cozma.

Miron Cozma a adăugat că partidul său trăieşte din banii oamenilor săraci, membrii de partid cotizând cu 5 lei pe trimestru.

„Un partid adevărat trebuie să trăiască din cotizaţiile membrilor de partid”, a spus Cozma.

Liderul minerilor a fost susţinut la Râmnicu Vâlcea doar de 20 de persoane.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Ea este românca celebră care a fost surprinsă alături de Messi. E cea mai bogată femeie din România
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
Evaluare Națională 2026, clasa a II-a: prima probă are loc pe 12 mai. Cum sunt structurate testele, cât durează și cum vor fi folosite rezultatele
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi