Moarte CUMPLITĂ pentru o bătrână instituţionalizată la un azil din Alba Iulia

O femeie instituţionalizată la un azil din Alba Iulia patronat de o congregaţie religioasă a decedat după ce a fost împinsă pe scări de către o altă femeie de la centrul pentru vârstnici.
Romania TV
12 nov. 2014, 11:13
Moarte CUMPLITĂ pentru o bătrână instituţionalizată la un azil din Alba Iulia

O femeie în vârstă de 85 de ani, imobilizată într-un cărucior, a fost împinsă pe scări de către o altă femeie, în vârstă de 70 de ani. Transportată la Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba Iulia, victima a decedat ca urmare a rănilor suferite la cap.

Potrivit Agerpres, Centrul pentru vârstnici unde a avut loc tragedia este unul din cele trei aşezăminte sociale din Alba Iulia patronate de Congregaţia Sfântul Iosif””. Autorităţile au depistat în urma unor controale inopinate efectuate în acest an în respectivele aşezăminte o serie de nereguli, de la alimente expirate, unele de ani de zile, la lipsa igienei. Cu toate acestea, cele trei aşezăminte, unde sunt asistate zeci de persoane vârstnice, continuă să funcţioneze.

Trei cămine de bătrâni, o grădiniţă, o şcoală şi un liceu sunt patronate în Alba Iulia de această Congregaţie.

Poliţiştii din Alba Iulia continuă cercetările în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs acest eveniment, precum şi în vederea tragerii la răspundere penală a persoanelor responsabile de producerea lui.

Citeşte şi: Bătaie de joc şi nepăsare. Bătrână cu handicap, purtată pe braţe la CEC pentru câteva sute de lei

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Dan Petrescu, prima apariție publică după ce a început chimioterapia! E mai slab ca oricând. Video
Capital.ro
Reguli la bloc, nu pot fi schimbate. Locatarii din apartamente trebuie să plătească și ce nu consumă. De ce nu putem avea apa gratis
Playtech.ro
'Preţ scump', greşeala de limbă pe care mulţi români o fac. Care este forma corectă
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Fostul jucător de la FCSB a primit o ofertă interesantă, dar s-a speriat de Kalașnikovuri: ”Ajung în sicriu acasă!”
MediaFlux
Superstiții de Revelion. De ce este bine să nu te prindă Anul Nou fără bani în buzunar
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend