Moarte suspectă în Sibiu. Un bătrân de 75 de ani a fost găsit sugrumat într-o pădure

Un cetăţean german de origine română, venit în vizită la rude, a fost găsit mort într-o pădure în apropierea municipiului Sibiu, cu urme de sugrumare în zona gâtului, iar fratele său, domiciliat în oraş, a fost dat dispărut.
Alina Costache
26 sept. 2013, 14:44
Moarte suspectă în Sibiu. Un bătrân de 75 de ani a fost găsit sugrumat într-o pădure

Prim-procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, Adriana Şandru, a anunţat, joi, într-o conferinţă de presă, că trupul unui bărbat de 75 de ani a fost găsit, miercuri, într-o zonă împădurită din localitatea Cisnădioara, aflată la circa 12 kilometri de municipiul Sibiu, potrivit Mediafax.

A fost înregistrată o cauză penală având ca obiect infracţiunea de omor, urmare a faptului că la data de 25 septembrie, în jurul orei 12.00, în pădurea de pe raza localităţii Cisnădioara, a fost descoperit cadavrul unei persoane, identificată ulterior, în vârstă de 75 de ani. Din primele cercetări, respectiv concluziile provizorii ale raportului de autopsie, rezultă că moartea a fost violentă şi s-a produs prin sugrumare„, a declarat Adriana Şandru.

Citeşte şi Moarte suspectă într-un hotel din Suceava. Un bărbat de 60 de ani a fost găsit mort

Procurorul criminalist Ioan Boţoc, care a preluat cazul, a precizat că, până în acest moment, s-a stabilit că bărbatul este cetăţean german venit în vizită la rudele din Sibiu, unde avea o soră şi un frate. Luni dimineaţă, sora bărbatului a anunţat Poliţia că acesta a plecat de acasă cu bicicleta încă de vineri, cu intenţia de a-şi vizita fratele, dar nu s-a mai întors. Poliţiştii au început cercetări în acest caz, iar în cursul zilei de miercuri a fost descoperit cadavrul.

Bărbatul a fost găsit, miercuri, în zona denumită Dealul Cucului, la aproximativ zece metri de drum. Lângă el, exista o bicicletă, pusă în paralel şi aşezată nefiresc, sprijinită de papucii care nu erau bine aşezaţi în picioare. Hainele aveau, de asemenea, o poziţie nefirească, ceea ce ne face să presupunem în acest moment că a fost omorât în altă parte şi transportat cu o maşină„, a declarat Ioan Boţoc.

Acesta a precizat că bărbatul avea asupra sa portmoneul şi actele, astfel că se presupune că nu jaful a fost cauza omorului. Boţoc a precizat că, în ziua în care sora bărbatului de 75 de ani a anunţat dispariţia acestuia, de la domiciliu a dispărut şi fratele celor doi, în vârstă de 73 de ani, plecat tot cu o bicicletă, care a fost şi el dat dispărut de către familie. Boţoc a menţionat că, după găsirea cadavrului, fratele victimei a fost considerat suspect, fiind făcute cercetări pentru găsirea sa.

Citeşte şi Moarte suspectă: Un bărbat a fost găsit fără suflare lângă o ghenă de gunoi din Iaşi

Procurorul criminalist a mai precizat că se verifică în acest moment toate imaginile de pe camerele de supraveghere din zona în care locuişte sora victimei, dar şi cele din zona în care locuieşte fratele său, pentru a stabili traseul victimei şi al presupusului agresor.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
„L-am întrebat pe Dani Coman cine e. Nu știam pe cine votez”. Ironiile lui Mihai Stoica după alegerile de la FRF
Capital.ro
Un fost selecționer a murit. Tragedie înainte de meciul Turcia-România. Doliu în fotbal
Playtech.ro
Ora de vară 2026. De ce este mai greu de suportat de organism decât în toamnă și cum îți revii rapid
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
Imaginile care fac înconjurul internetului. Cum au fost filmați Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de anunțul divorțului. Cu ochii în lacrimi, vizibil afectați: nimic nu prevestea separarea
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Stare de urgență în Republica Moldova! Decizia vine în urma atacurilor militare lansate de Rusia
iamsport.ro
După 40 de ani, legenda Stelei a spus ce s-a întâmplat la Sevilla: ”Au venit cei de la Real Madrid la hotel și ne-au dat bani!”
MediaFlux
Mesaje creștine de Buna Vestire 2026. Ce poți să le transmiți prietenilor și apropiaților tăi
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj