Mobilizare masivă pentru a scoate bucureştenii la vot. Mai multe trupe concertează în Piaţa Victoriei pe 26 mai

Mai multe trupe, printre care Vama şi Taxi, vor concerta duminică, 19 mai, în Piaţa Victoriei în cadrul manifestaţiei „Toţi pentru Europa“, eveniment ce are ca scop mobilizarea cetăţenilor la urne pe 26 mai. De asemenea, pe scenă vor urca personalităţi precum filosoful Mihai Şora şi actorul Marius Manole.
Iulian Tudor
15 mai 2019, 09:26
Mobilizare masivă pentru a scoate bucureştenii la vot. Mai multe trupe concertează în Piaţa Victoriei pe 26 mai

Comunitatea Declic organizează, duminică, 19 mai, de la ora 18.00, în Piaţa Victoriei din Bucureşti, manifestaţia „Toţi pentru Europa”, scrie adevarul.ro. Evenimentul are ca scop motivarea cetăţenilor să iasă la vot pe 26 mai, la alegerile europarlamentare, anunţă Europa FM, care este şi partener al manifestaţiei.

În cadrul manifestaţiei va avea loc un concert cu trupele Vama, Omul cu şobolani, Taxi şi Emil, corul Sound Choir va intona imnul Uniunii Europene, iar Funkoteca va anima atmosfera pentru toţi participanţii din piaţă. Toţi artiştii participă pro bono la eveniment.

Citeşte şi PSD cere anchetă în cazul clipurilor în care personajul Iisus foloseşte formula M..E PSD. Cine este Mântuitorul

De asemenea, vor urca pe scenă personalităţi din diferite domenii pentru a transmite un mesaj de mobilizare la vot. Printre aceştia se numără filosoful Mihai Şora, artistul Tudor Chirilă, actorii Marius Manole şi Mihai Călin, jurnalistul Moise Guran, Carmen Uscatu şi Oana Gheorghiu de la Dăruieşte Viaţa.

„Ieşim pentru a le spune celor ce încă nu s-au decis să participe la alegeri că de votul lor depinde nu doar viitorul României, ci şi al Europei. Manifestăm pentru a încuraja tinerii să iasă la vot. Nu dăm culoare politică manifestaţiei. Însă îi dăm spirit European”, a declarat directorul executiv al Declic, Tudor Brădăţan.

Evenimentul „Toţi pentru Europa” face parte dintr-o serie de acţiuni care vor avea loc simultan în 49 de oraşe europene, în 13 ţări, precum Germania, Austria, Polonia, Ungaria, Olanda şi Suedia.

În România, acţiunea se va desfăşura simultan în şapte oraşe, iar românii din diaspora vor organiza propriile evenimente la Madrid, Milano, Barcelona, Londra, Paris şi Zurich.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Toate calculele la titlu în SuperLiga după U Cluj – U Craiova 4-0. De ce oltenii pot lua titlul chiar dacǎ U Cluj ar avea 9 victorii din 10 meciuri în play-off
Capital.ro
Bancomatele dispar accelerat din Europa. Accesul la numerar, limitat. Ce se întâmplă cu cash-ul
Playtech.ro
Ai primit amendă în Bulgaria: Unde trebuie să o plătești și ce riști dacă o ignori
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Un nou ajutor financiar pentru românii care ies la pensie! Economisire prin investiții la bursă! Retragere completă a banilor la pensionare
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj