Modificări în Codul Rutier. În ce condiții ar putea rămâne șoferii fără mașină

Codul Rutier se modifică permanent, iar acest lucru le dă bătaie de cap șoferilor. În Senat s-a discutat un proiect ce prevede ca șoferii care depășesc viteza 100 de km/h să fie sancționați mai sever decât cum era prevăzut până acum în Codul Rutier.
Alina Costache
09 dec. 2022, 18:49
Modificări în Codul Rutier. În ce condiții ar putea rămâne șoferii fără mașină

Soferii care depășesc viteza de 100 de km/h ar putea să rămână fără permis, fără talon, dar și fără mașină. În unele situații mașina ar putea fi vândută de stat.

Modificări în Codul Rutier. În ce condții ar putea rămâne șoferii fără mașină

În cazul în care sunteți fani viteză, atunci este timpul să vă temperați. Dacă un șofer este prins de radar cu o viteză ce depășește 100 km/h, ar putea primi o amendă în valoare de 3.000 de lei. Mai mult decât atât, ar rămâne pieton pentru o perioadă de șase luni și asta pentru că permisul este reținut.

Pe lângă cele enumerate mai sus, este de menționat de asemenea și reținerea certificatului de înmatriculare pentru șase luni. Pentru o perioadă de 15 zile ar mai putea merge cu autoturismul, însă după acest interval, există acea perioadă în care nu se mai pot urca la volan.

Citește și : Se schimbă CODUL RUTIER 2022. Documentul adoptat de Guvern aduce noi modificări pentru şoferi

În cazul în mașina este surprinsă în trafic, poate fi ridicată de stat și chiar vândută, chiar dacă nu este  condusă de cel  care a depășit limita de viteză de 100 de km/h.

De asemenea, în discuție mai sunt și menționate eventualele probleme care ar putea apărea în cazul în care modificările vor fi introduse în Codul Rutier, mai exact în cazul în care autoturismul este împrumutat. După ce  va avea aprobarea din partea comisiilor parlamentare, proiectul prevede și o serie de modificări.

Citește și : Modificări majore în Codul Rutier 2022. Proiectul va fi votat în Parlament

Cod Rutier 2023. Ce se va întâmpla cu punctul de amendă de anul viitor

Șoferii care încalcă legea ar putea să plătească amenzi mai mari începând de anul viitor pentru că valoarea punctului de amendă ar putea să crească dacă politicienii nu iau hotărârea înghețării acestuia. Astfel, începând cu 1 ianuarie 2023, punctul de amendă ar putea ajunge de la 145 de lei, la 300 de lei. În prezent, Codul Rutier prevede că punctul de amendă are o valoare de 10% din salariul minim brut pe economie.

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Imposibilul aproape posibil: Denis Drăguș la FCSB! Gigi Becali i-a promis cel mai mare bonus de Champions League oferit în fotbalul românesc. Exclusiv
Capital.ro
Prețuri carburanți 25 iunie. Șoferii plătesc mai mult pentru un plin. Benzina și motorina s-au scumpit
Playtech.ro
15 greșeli de limba română pe care le fac și oamenii cu facultate. Tu câte recunoști?
Adevarul
Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Horoscop 25 iunie: Ziua în care răbdarea este răsplătită și surprizele apar din senin
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?