„Mogulul” Dan Voiculescu critică puterea, dar face afaceri cu statul

Critică vehement Puterea, dar câştigă bani de pe urma statului. Dan Voiculescu este, mai nou, mogul nu doar în mass-media, ci şi în turism. O firmă controlată de familia sa a obţinut în 2011 un contract cu statul, pe bani europeni, în valoare de 3,6 milioane de lei, scrie Evenimentul Zilei.
Romania TV
09 ian. 2012, 12:25

Potrivit jurnaliştilor de la EvZ, dincolo de afacerile cu energie, imobiliare sau media, influenţa lui Voiculescu a ajuns să se întindă până la Comisia Naţională de Acreditare a Spitalelor (CONAS), o instituţie din subordinea Secretariatului General al Guvernului.

CONAS a atribuit firmei Blue Sky Turism, o agenţie de turism „de buzunar”,  al cărei acţionar majoritar era Corina Mirela Voiculescu, fiica lui Dan Voiculescu, un contract pe bani europeni în valoare de 3,6 milioane de lei.

Contractul prevedea ca SC Blue Sky Tourism să asigure servicii de transport şi auxiliare pentru zece vizite de schimb de bune practici în Spania, ale membrilor CONAS.

Cu doar trei angajaţi şi cu un capital puţin peste cel solicitat în caietul de sarcini, familia Voiculescu a reuşit să pună mâna pe contract, celălalte companii fiind descalificate. Procedura aleasă a fost „dialogul competitiv”, adică o preselecţie urmată de o negociere.

„Caietul de sarcini a fost „croit” pe dimensiunile Blue Sky, iar selecţia finală a fost pur formală. Suma este însă cu mult mai concretă – 3,6 milioane de lei pentru o firmă a cărei cifră de afaceri medie, pe ultimii trei ani, era de zece ori mai mică: 361.000 lei! (…) Blue Sky Turism (Corina Voiculescu – 52%) nu pare că s-a temut nicio clipă că ar putea rata afacerea. Oferta ei a fost practic egală cu cea maximă ce putea fi plătită de instituţia guvernamentală – 3,6 milioane de lei”, scriu jurnaliştii de la EvZ.

La câteva luni de la semnarea contractului, în iulie 2011, fiica lui Voiculescu şi-a vândut acţiunile deţinute la agenţie.

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
Un bărbat arestat în dosarul lui Horațiu Potra și Călin Georgescu a amenințat o femeie cu moartea. Aceasta a solicitat ordin de protecție
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartament. Confuzia legată de asociațiile de proprietari de la bloc: Mulți s-au trezit speriați
Playtech.ro
Cum şi când se resetează termostatul de la centrala termică: sfaturi pentru a funcţiona în parametri
Adevarul
Scandal sentimental: un bărbat şi-a găsit maşina „ornată” cu făină, lapte şi ouă de Ziua Națională. Ce scria în bileţelul lăsat pe parbriz
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Sofia și-a prevestit sfârșitul cu câteva ore înainte de a fi spulberată de un camion: „Sper să nu fac...”
iamsport.ro
Anca Alexandrescu, pe cale să-i strice pronosticul lui Radu Banciu
MediaFlux
Ce se întâmplă cu creșterea pensiilor de la 1 ianuarie 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru toți pensionarii
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri