O scenă plină de emoție a avut loc în Parlamentul European de la Strasbourg, unde o femeie a izbucnit în lacrimi în timp ce traducea povestea unui băiat ucrainean de 11 ani. Copilul a dezvăluit cum a fost ucisă mama lui într-un atac cu rachete ordonat de Putin. Acesta a suferit arsuri grave care i-au pus viața în pericol.
Roman Oleksiv avea doar șapte ani în iulie 2022, când vizita un spital din sud-vestul Ucrainei alături de mama sa, Halyna Halina. Trei rachete rusești au lovit clădirea, omorând 24 de persoane și rănind cel puțin 200. Mama băiatului a fost îngropată sub dărâmături, iar băiatul a povestit cum a putut vedea doar părul ei ieșind dintre bucățile de beton, potrivit Daily Mail.
„Aceasta este ultima oară când mi-am văzut mama. Este și ultima oară când am putut să-mi iau rămas bun”, le-a spus el eurodeputaților. În acel moment, interpreta care îi traducea cuvintele în engleză s-a blocat din cauza emoțiilor și a fost înlocuită câteva secunde de un coleg.

Băiatul a mărturisit că, după explozie, și-a atins pentru ultima dată mama: „Am putut să-i ating părul și să-mi iau rămas bun de la ea”.
Roman a suferit arsuri grave, stând peste 100 de zile în comă și a avut nevoie de 35 de operații. Rănile cauzate de schije și arsura care i-a afectat oasele i-au pus viața în pericol, iar medicii i-au spus inițial că ar putea să nu mai meargă niciodată.
După un an de tratament într-o clinică specializată din Dresda, Germania, băiatul a învățat din nou să meargă și s-a întors la pasiunea lui: dansul sportiv.
Tatăl băiatului a mărturisit că „Nu știam dacă va mai putea merge, să-și miște mâna sau degetele. Dar datorită muncii medicilor și eforturilor supraomenești ale lui Roman, toate acestea au devenit posibile”.

Mărturia lui Roman a fost prezentată în cadrul unei sesiuni dedicate copiilor ucraineni afectați de război. Băiatul a transmis un mesaj plin de speranță eurodeputaților: „Vreau să vă spun că atunci când suntem împreună, suntem puternici și nu trebuie niciodată să renunțăm. Trebuie să continuăm să ajutăm copiii ucraineni”.
Povestea impresionantă a lui Roman a fost documentată în filmul Romchyk”, realizat de studenți de la Goldsmiths, University of London. Documentarul a fost vizionat inclusiv de regretatul Papa Francisc și a câștigat un premiu la Cambria Film Festival din California.