Monica Niculescu şi Patricia Ţig, calificate în sferturi la Seul. Irina Begu a fost eliminată

Monica Niculescu şi Patricia Ţig au obţinut victorii în două seturi în meciurile jucate joi, în optimile de finală ale turneului de la Seul. Irina Begu, deţinătoarea titlului, a pierdut însă la slovaca Jana Cepelova, scor 3-6, 6-4, 3-6.

22 sept. 2016, 06:40

Monica Niculescu s-a calificat în sferturi la Seul după ce a dispus cu 6-2, 6-2 de slovaca Anna Karolina Schmiedlova. Monica a câștigat astfel toate cele trei confruntări cu Schmiedlova, primele două fiind în 2014, în primul tur la Shenzhen, cu 4-6, 6-1, 6-3, și la Florianopolis, cu 6-0, 4-6, 6-2.

Niculescu și-a asigurat un cec de 5.900 dolari și 60 de puncte WTA, iar în sferturi va întâlni pe jucătoarea slovacă Jana Cepelova, care a eliminat-o cu 6-3, 4-6, 6-3 pe Irina Begu, câştigătoarea de anul trecut a turneului de la Seul.

Tot joi s-a calificat în sferturi la Seul şi Patricia Ţig, care a învins-o cu 6-4, 6-4 pe belgianca Patricia Ţig, după o oră şi 35 de minute de joc. În faza următoare, Ţig o va întâlni pe învingătoarea dintre iberica Soberros Tormo şi franţuzoaica Mladenovic.