Monstrul de 50 de kilograme prins în undiţa unui pescar din România

Captură impresionantă pe Lacul Surduc. Un somn de peste 50 de kilograme prins de un pescar la sfârşitul săptămânii trecute.
Filip Stan
03 feb. 2025, 21:19
Monstrul de 50 de kilograme prins în undiţa unui pescar din România

Un pescar din Timiș a prins un somn uriaș. Potrivit sursei citate, peștele, prins pe Lacul Surduc, din județul Timiș, cântărește peste 50 de kilograme. Captura de poveste reprezintă un eveniment rar în zona Lugojului, ceea ce o face și mai impresionantă.

Marcel Ciolacu, despre „pensionarea” din politică: „Aş fi un bun pescar, un an m-aş muta în Deltă”

Pescarul, originar din Lugoj și membru al Clubului de Vânătoare și Pescuit Lugoj, s-a luptat cu peștele aproximativ o oră, până să-l aducă la mal.

Captura de pe Lacul Surduc este o raritate, exemplare de o asemenea greutate fiind greu întâlnite. Bărbatul a precizat că, în realitate, el pescuia la șalău, dar din momeală a mușcat somnul de peste 50 de kilograme, scrie Lugoj Info.

Somnul este o specie de pește răpitor de talie mare din familia Siluridae. El este întâlnit în special în Europa Centrală și de Est, dar și în Asia de Vest poate fi găsit.

Alertă în județul Constanța! Doi pescari tineri au fost dați dispăruți. Pompierii îi caută de mai multe ore

Trăiește în bălți, lacuri, pe cursul inferior al fluviilor mai mari. Somnul preferă locurile adânci cu mâl și ape tulburi. Poate depăși 80 de ani. Somnul, cunoscut pentru dimensiunile sale impresionante, este unul dintre cei mai mari pești de apă dulce din Europa. Captura de pe Lacul Surduc este considerată o raritate, dat fiind că astfel de exemplare sunt întâlnite extrem de rar la o asemenea greutate. Pescarul a povestit pentru Lugoj Info.ro că inițial pescuia la șalău, dar din momeală a mușcat acest monstru.

DailyBusiness
Bani mai mulţi pentru românii cu maşini vechi. Cine primeşte 8.500 de euro de la stat
Spynews
Cine este fostul soț al Mădălinei Pamfile. Cei doi s-au despărțit la un an după nunta din Dubai
Bzi.ro
Oana Moșneagu a ajuns pe masa de operații! „Am avut nevoie de anestezia generală”
Fanatik.ro
Fabrica mare din România care a devenit lider pe piața europeană. Produsele sale inovative care merg la export sunt foarte apreciate de străini
Capital.ro
Se opresc plățile cash în România? Anunț pentru românii care achită numerar în piețe sau magazine
Playtech.ro
Noua taxă şi rablele din România. Maşinile mai vechi de 15 ani devin tinere
DailyBusiness
Fugi de aglomerație! Când să mergi la supermarket pentru a evita cozile uriașe
Adevarul
Îndemnul lui Călin Georgescu de boicotare a hipermarketurilor ar putea îngropa industria alimentară din România. „O să-l ținem minte!”
wowbiz.ro
Alexia Eram și iubitul secret, prima ceartă în public! AVEM IMAGINILE care îl vor unge pe suflet pe Mario Fresh | PAPARAZZI
Spynews
Despărțire șoc în showbiz! Mădălina Pamfile nu mai formează un cuplu cu tatăl copiilor! Primele declarații
Spynews
Rețeta de prăjitură cu biscuiți și ciocolată fără coacere. Îți vei surprinde familia cu acest desert
Evz.ro
De ce românii erau mai supli în comunism: alimentația și stilul de viață activ
Ego.ro
Cum arăta Elena Lasconi în tinerețe. O confunzi lejer cu Andreea Esca dar și cu... Marilyn Monroe?
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Cine este românul de 24 de ani care a fost împușcat în cap în Roma! Ce făcea acesta și cum s-a petrecut tragedia
Cancan.ro
Este știrea momentului! Medicul care a anesteziat-o pe Monalisa Liuba a fost REȚINUT! Detalii de ultima oră
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Pensiile suplimentate cu câte 300 de lei. Banii acordați de stat după recalculare vor fi plătiți din 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
Emanuel, ucis în bătaie la 22 de ani, din răzbunare. "Când am ajuns, era deja în comă. Nu au mai putut să...
substantial.ro
Alexandru Rafila se opune testării anti-drog în masă pentru elevi
MediaFlux
Încep negocierile de pace în Ucraina! Donald Trump, anunțul momentului privind războiul
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Înapoi în anii ’50: lista „rușinii” alcătuită de suveraniști