Morgan Freeman a donat 1 milion de dolari pentru campania electorală lui Obama

Actorul american Morgan Freeman a donat 1 milion de dolari organizaţiei care coordonează şi finanţează campania electorală a preşedintelui Barack Obama.
Romania TV
19 iul. 2012, 13:49
Morgan Freeman a donat 1 milion de dolari pentru campania electorală lui Obama

Americanii vor merge din nou la urne în luna noiembrie, iar multe staruri de la Hollywood au luat decizia de a sprijini prin diverse metode campania electorală a actualului preşedinte al Statelor Unite, Barack Obama, prin care acesta încearcă să obţină un al doilea mandat de patru ani la Casa Albă, informează contactmusic.com.

Actorul Morgan Freeman, simpatizant de mulţi ani al Partidului Democrat şi susţinător al preşedintelui Obama, a decis să facă o donaţie comitetului Priorities USA Action din cadrul acestei formaţiuni politice americane, care coordonează şi finanţează campania electorală a actualului preşedinte american.

Obama a decis încheierea operaţiunilor de luptă în Irak, a implementat reforme considerabile pe Wall Street, a salvat industria auto americană şi a protejat serviciile medicale pentru orice american care suferă de o maladie preexistentă. El a recunoscut egalitatea completă între toţi fraţii şi surorile noastre (referire la drepturile civile ale homosexualilor şi lesbienelor, n.r.) şi a numit în funcţie femei cu o pregătire profesională impresionantă la Curtea Supremă„, a declarat Morgan Freeman.

Eu unul sunt mândru să îi sprijin pe aceia care îl apără. Priorities USA Action face o treabă minunată, protejând valorile în care eu cred. Sunt bucuros să îi ajut şi sper că şi alţii vor face la fel„, a adăugat actorul american.

Morgan Freeman, care a cunoscut succesul în cinema după ce a trecut de vârsta de 50 de ani, a primit, în februarie 2005, premiul Oscar pentru cel mai bun rol secundar, pentru prestaţia din „O fată de milioane/ Million Dollar Baby”, de Clint Eastwood. Actorul a mai fost nominalizat la Oscar pentru rolurile din „Strada/ Street Smart”, „Şoferul Doamnei Daisy/ Driving Miss Daisy”, „Închisoarea Îngerilor/ The Shawshank Redemption” şi „Invictus/ Neînfrânt”.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Juri Cisotti, unul dintre preferaţii lui Gigi Becali la FCSB! Ce spune despre laudele şi criticile patronului
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cât este indemnizația de însoțitor 2025: suma pe care o primesc cei care îngrijesc persoanele cu handicap
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
Trump scoate Europa din joc. Se pregătește o înțelegere năucitoare cu Rusia
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu