Moscova: Declaraţia de independenţă a Crimeii, „absolut legală”

Rusia consideră că declarația de independență a Crimeii, adoptată marți de parlamentul regional din această peninsulă rusofonă din sudul Ucrainei, este 'absolut legală', a declarat diplomația de la Moscova, citată de ITAR-TASS, potrivit Agerpres.
Romania TV
11 mart. 2014, 16:29
Moscova: Declaraţia de independenţă a Crimeii,

‘Ministerul de Externe rus consideră decizia parlamentului din Crimeea absolut legală’, indică un comunicat al instituției diplomatice ruse.

În comunicatul său, diplomația rusă subliniază că, în cazul Kosovo, ONU și mai multe țări occidentale au considerat că ‘o declarație unilaterală de independență a unei părți dintr-un stat nu încalcă nicio normă de drept internațional’.

‘Federația Rusă va respecta rezultatele exprimării libere a voinței popoarelor din Crimeea în cursul referendumului (din 16 martie) la care, după cum se știe, au fost invitați observatori ai OSCE’ (Organizația pentru Securitate și Cooperare în Europa), adaugă ministerul rus.

Parlamentul din Crimeea a adoptat marți o ‘declarație de independență’ a regiunii față de Ucraina, deputații din peninsulă invocând în special precedentul Kosovo pentru a justifica demersul lor din punct de vedere al dreptului internațional.

Un referendum pe tema alipirii Crimeii la Rusia este prevăzut pentru duminică, 16 martie, în regiune, după care autoritățile din peninsulă se vor adresa Federației Ruse pentru ca republica ‘să fie admisă, în baza unui acord interguvernamental adecvat, ca nou subiect al Federației’, mai indică declarația menționată.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Wyscout și Opta au dat verdictul înainte de Dinamo – FCSB. Aici se poate decide derby-ul pentru Europa!
Capital.ro
Parlamentul schimbă regulile pentru pensionari și veteranii de război. Talonul de pensie va include cod QR
Playtech.ro
Actele pe care asociația de proprietari este obligată să le arate locatarilor. Ce drepturi ai dacă administratorul refuză accesul la documente
Adevarul
Imagini șocante într-un autobuz din Piteşti. Bătaie în toată regula între şofer şi o femeie. Mai mulţi pasageri au avut nevoie de îngrijiri medicale
wowbiz.ro
Noi detalii șocante în cazul crimei din Târgu Jiu. Bătrâna ucisă de nepot obținuse ordin de protecție împotriva fiicei sale. Astăzi femeia a făcut scandal cu vecinii: „Voi i-ați dat nas nenorocitei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Trebuia să fiu acasă” Unde era mama celor doi frați din Târgu Jiu, în timpul tragediei. Mărturia care dă totul peste cap
iamsport.ro
Era apropiat de Gigi Becali, dar acum șterge pe jos cu el: ”Ești o gâză mică, te crezi mai dihai decât Iulius Cezar, nu mai gândești normal! Peștele se împute de la cap”
MediaFlux
Acord de ultimă oră între SUA și Iran. Cine câștigă, cine cedează
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți