Motivaţia uniui lider PSD, care se opune legii carantinei: „Nu vreau să fiu ridicat de pe stradă de poliţia medicală”

Comitetul Executiv al PSD, întrunit luni, a decis ca proiectul de lege privind carantinarea şi izolarea să fie votat de social-democraţi în Senat, cu modificări, a anunţat preşedintele organizaţiei de Neamţ a partidului, Ionel Arsene. Totuşi, acesta a precizat că a dat un vot împotriva acestei decizii, opinând ca proiectul să fie retrimis Guvernului pentru a veni cu o lege "corectă", care "să respecte drepturile şi libertăţile cetăţeneşti".
Filip Stan
13 iul. 2020, 11:50
Motivaţia uniui lider PSD, care se opune legii carantinei:

Prin această lege se îngrădesc foarte multe din drepturile şi libertăţile cetăţenilor în această ţară. Sunt de acord că nu putem să-i lăsăm pe cei care sunt infectaţi cu acest virus să umble dezlegaţi pe stradă. Părerea mea a fost să trimite legea din nou la Guvern şi Guvernul să îşi asume să vină cu o lege corectă care să respecte drepturile cetăţenilor. Nu vreau să mă trezesc în situaţia în care dumneavoastră sau familia dumneavoastră să fim luaţi de pe stradă de poliţia medicală„, a declarat Ionel Arsene, la finalul CEx al PSD de luni.

Citeşte şi Apariţie neaşteptată la protestele de duminică din Piaţa Victoriei! Mugur Mihăescu s-a alăturat mulţimii, însă cu masca pe faţă VIDEO

Întrebat dacă a văzut forma de la Senat a proiectului de lege, el a spus: „Forma de la Senat o să o discutăm în perioada următoare cu cei de la Comisia juridică, a rămas să discute colegii mei la Senat, pentru că votul partidului a fost pentru a da un vot pe această lege„.

Vor modifica în Senat această lege şi vor da un vot final în Senat„, a completat Arsene.

Liderul PSD Neamţ a spus că nu este de acord cu forma actului normativ aşa cum a fost adoptată în Camera Deputaţilor, indicând că este nemulţumit de măsura carantinării bunurilor.

Nu sunt mulţumit de modificările pe care le-au adus colegii mei la Cameră, aştept să văd modificările pe care le vor face colegii mei (la Senat – n.r.). Sunt foarte multe care mă nemulţumesc. Faptul că în continuare vorbim de carantinarea bunurilor. Proprietatea privată este garantată de Constituţia României„, a explicat Ionel Arsene.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Oana Lis trece prin momente cumplite. A izbucnit în plâns: „Viața m-a îngenuncheat”
Fanatik.ro
„Contravine legislației europene!”. Mihai Stoica iese la atac după adoptarea Legii Novak în sport
Capital.ro
Legăturile din spatele ascensiunii lui Călin Georgescu. Tudor Păcuraru dezvăluie legăturile obscure, finanțările externe și pericolele politice
Playtech.ro
La ce înălţime trebuie să stea termostatul pentru a consuma mai puţin gaz: aşa vei economisi la facturi
Adevarul
Capcană pe Centura Capitalei: „Rupi un sfert de mașină acolo”. Reacția autorităților
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Jasmina este tânăra de 20 de ani care și-a pierdut viața în impactul devastator de pe Calea Ferentari! Prietena ei se afla la volan
iamsport.ro
Cea mai mare afacere din fotbalul românesc: '123 de milioane de lei'
MediaFlux
După prea multe luni în Thailanda, Radu Vâlcan numai suportă frigul din România. Cum umblă îmbrăcat prezentatorul de la „Insula iubirii” PAPARAZZI FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Meciuri de 5 stele în etapa a 5-a din Grupa UCL: prezentare, statistici, cote pariuri