Motivele pentru care românii nu mai cumpără locuinţe. Tendinţele piaţei imobiliare

Deşi tranzacţiile imobiliare au început să scadă semnificativ de la sfârşitul anului trecut, dezvoltatorii construiesc în continuare blocuri noi. Institutul Naţional de Statistică a publicat date care ne arată că în 2018 au fost eliberate mai multe autorizaţii de construire pentru clădirile rezidenţiale decât în 2017.
Iulian Tudor
02 feb. 2019, 09:51
Motivele pentru care românii nu mai cumpără locuinţe. Tendinţele piaţei imobiliare

Motivele pentru care românii nu mai cumpără locuinţe sunt multiple, scrie digi24.ro. Fie că vorbim despre normele BNR de limitare a creditării, de ROBOR-ul în creştere, care înseamnă rate mai mari pentru cei care au credite în lei, sau de deprecierea leului, care creşte ratele oamenilor cu credite în euro, toate acestea au dus la incertitudine în piaţă.

Citeşte şi PRIMA CASĂ 2019. Care sunt noile condiţii pentru a beneficia de programul PRIMA CASĂ

Deşi tranzacţiile imobiliare au scăzut cu aproape 30 de procente la sfârşitul anului trecut, dezvoltatorii construiesc în continuare noi ansambluri rezidenţiale. Datele Institutului Naţional de Statistică ne arată că în decembrie 2018 au fost emise cu 2,7% mai multe autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale decât în aceeaşi perioadă a anului 2017.

Iancu Guda, analist economic: „Este o certitudine că cererea pentru imobiliare scade de şase luni şi va continua să scadă anul acesta şi anul următor. Avem aceste autorizaţii pe anul 2018 faţă de anul 2017 pentru că oricum, demersurile de obţinere ale acestora sunt făcute înainte şi vom vedea în următorii doi ani foarte multe oferte imobiliare. Oferta continuă să crească, fiind decalată, bazându-se pe nişte estimări din spate când cererea încă era sus”.

Dezvoltatorii nu sunt, însă, îngrijoraţi şi spun că românii vor avea în continuare posibilitatea de a-şi cumpăra o locuinţe noi.

Bogdan Ivan, secretar general al Asociaţiei Dezvoltatorilor Imobiliare din România: „Noi credem că spre prima jumătate a acestui trimestru lucrurile se vor stabiliza şi oamenii îşi vor recăpăta încrederea în achiziţia unei locuinţe, având în vedere că şi lucrurile se vor linişti, sperăm noi, şi din punctul de vedere al creditării”.

Agenţia de Cadastru anunţa că în noiembrie 2018 au fost peste 46.000 de tranzacţii imobiliare, iar în decembrie s-au încheiat cu 10.300 mai puţine.

DailyBusiness
Cum să ții praful departe vara. Metoda care va menține casa curată și aerisită
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
Fanatik.ro
Domnitorul român de care puțini își mai aduc aminte. A fost numit de turci să conducă Moldova, era nepotul lui Ștefan cel Mare, a sfârșit ucis în somn de boierii nemulțumiți
Capital.ro
Condusul interzis pentru șoferii pensionari. Se va face voluntar. Statul îi trimite la autobuz
Playtech.ro
Cum păstrezi pepenele tăiat proaspăt mai mult timp. Trucul care îl menține zemos aproape o săptămână
Adevarul
„Se servește într-o pâine ridicolă”. Reacția unui turist britanic în România, după ce a mâncat ciorbă de fasole în pâine
wowbiz.ro
Imagini exclusive cu Jennifer Lopez în România: Diva a avut parte de un incident la intrarea în hotel! Cum a fost surprinsă artista
Evz.ro
Orașul invizibil, desprins parcă de pe altă planetă. Oamenii trăiesc sub pământ
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
kanald.ro
Încă un adolescent găsit mort în apele Mureșului! Este al doilea copil înecat în mai puțin de 24 de ore
Cancan.ro
Gestul fiului lui Nicușor Dan i-a uimit pe austrieci. Ce le-a spus jurnaliștilor
Capital.ro
Război Rusia-NATO în 2027. Avertismentul Poloniei a trezit Europa: Rusia va fi pregătită!
StirileBZI
România introduce taxarea digitală pe șosele! Contează cât poluezi și cât conduci
stirilekanald.ro
VIDEO Imagini fabuloase cu Jennifer Lopez la București: Cântăreața, blocată în ușile rotative la hotel
Românii peste 45 de ani care nu lucrează vor primi un ajutor de la stat pentru a ieși la pensie