Motivul pentru care bărbaţii sunt mai afectaţi de COVID-19 decât femeile

În țările puternic afectate de coronavirus, bărbații reprezintă aproape 60% dintre cei infectați iar peste 70% dintre aceștia au decedat. Specialiștii sunt de părere că factori precum alcoolul și fumatul pot explica numărul crescut de decese din rândul bărbațiilor.
Romania TV
25 mart. 2020, 18:16
Motivul pentru care bărbaţii sunt mai afectaţi de COVID-19 decât femeile

Experții din întreaga lume încercă să afle cât mai multe despre cum este afectat organismul uman de coronavirus. Conform CNN, în urma unei analize aprofundate a celor mai afectate 20 de țări de COVID-19, bărbații par a fi mai grav afectați de virus. 

Conform informațiilor actuale, acest lucru este cauzat de anumite obiceiuri mai des întâlnite la bărbați: fumatul, consumul de alcool și o alimentație mai nesănătoasă.

Veste TERIBILĂ de la un celebru virusolog german. Toate predicţiile pentru 2020 sunt date peste cap

Bărbații au fost mai afectați și de alți viruși, precum SARS și MERS. Din punct de vedere evoluționar, o altă explicație năucitoare a medicilor este că femeile au un sistem imunitar mai puternic datorită faptului că își petrec o parte din viață cu un corp străin în propriul trup: copilul pe care îl poartă în pântec timp de nouă luni. 

Tratament al infecţiei cu coronavirus cu doze mari de vitamina C, folosit în spitalele din New York

Vitamina C, administrată în doze mari prin injecţii sau perfuzii, este folosită de medicii spitalelor din New York pentru tratarea oamenilor infectaţi cu coronavirus, internaţi în secţiile de Terapie Intensivă. Este vorba despre un tratament experimental care a fost aplicat în China.

Un purtător de cuvânt al companiei Northwell, cel mai mare furnizor de servicii medicale din statul american New York, a declarat că vitamina C administrată intravenos pacienţilor este folosită pentru tratarea infecţiei cu noul coronavirus, scrie Daily Mail.

Medicii susţin că au inclus vitamina C în schema de tratament a bolnavilor infectaţi cu coronavirus, aflaţi în stare gravă. Dr. Andrew Weber, un medic pneumolog, a explicat că pacienţilor le este administrată intravenos 1.500 miligrame de vitamina C, în trei-patru doze pe zi.

ROMÂNIA ÎN CARANTINĂ. Noile restricţii pentru populaţie au intrat în vigoare DE LA ORA 12

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Anamaria Prodan, mesaj puternic pentru cei care îi cunosc valoarea: ”Încăpățânarea nu este un defect”
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi