Din ce în ce mai mulți cumpărători au observat în acest an că roșiile, în special cele de dimensiuni mai mari, sunt verzi pe interior, în zona superioară a codiței. Pe un grup de Facebook al gospodarilor și producătorilor locali, o întrebare legată de acest fenomen a stârnit o dezbatere, în care explicațiile autentice s-au îmbinat cu diverse teorii pseudoștiințifice.
“Am roșiile acestea în solar…am tăiat 2, sunt soiuri diferite, îmi poate spune cineva de ce au venele acelea albe…au gust bun, dar arunci mult din ele…menționez că nu le-am dat azot (…) am pus macerat de găinaț. Și am împrăștiat cu var înainte de plantare”, se arată în postarea de la care a pornit o întreagă dezbatere privind fenomenul care afectează roșiile din recolta acestui an.
Câțiva dintre utilizatori au venit cu o explicație logică, potrivit căreia “așa este soiul. Sunt roșii mari.partea lemnoasă susține roada”.
“Ramura lemnoasă este sistemul nervos care se luptă cu marile temperaturi! Este soi vechi românesc”, a mai spus cineva.
Un alt utilizator a întrebat dacă nu cumva este vorba despre influența chimicalelor care se pun pentru o creștere accelerată. Totodată, în comentarii, internauții susțin că modificările ar fi fost provocate de diverse tratamente sau de modificări genetice.
O altă explicație, cea mai apropiată de cea a specialiștilor, este aceea că un astfel de fenomen ar indica o lipsă de potasiu: “Din cauza căldurii ,plantele nu-și pot extrage din pământ elementele necesare! Dați cu un supliment de potasiu. Cu macerate, apă de ploaie”.
Potrivit portalului de specialitate AgroInteligenta, motivele pentru care tomatele nu se coc uniform sunt expunerea în exces la soare, care duce la arsuri solare și oprirea procesului de coacere în partea superioară a roșiei, perioade cu temperaturi foarte ridicate, sensibilitatea genetică a soiului, unele varietăți fiind mai predispuse la coacere parțială decât altele sau lipsa parțială a potasiului sau alte dezechilibre nutriționale în sol.
Citește și: Rețeta de suc de roșii fără chimicale pe care Dragoș Bucur și Dana Nălbaru o pregătesc pentru iarnă