MOTO GP. Andrea Dovizioso a câştigat prima cursă a sezonului 2019

MOTO GP. Andrea Dovizioso (Ducati) a câştigat prima cursă a sezonului 2019, desfăşurată în Qatar, după ce a gestionat perfect bătaia din ultimele tururi cu Marq Marquez (Honda). Duelul s-a întions până la ultimul viraj.

10 mart. 2019, 17:58

Cal Crutchlow (Honda) a făcut o cursă aproape perfectă şi a reuşit să termine pe poziţia a treia, ultima a podiumului. Una dintre prestaţiile cu adevărat miraculoase a fost cea a lui Valentino Rossi (Yamaha). „Il Dottore”, pilot care a împlinit 40 de ani în februarie, a plecat în cursă de pe locul 14 şi a reuşit să îşi depăşească adversarii, terminând pe 5.

Veste excelentă pentru fanii lui Valentino Rossi. „Il Dottore” va concura şi după 40 de ani

La Moto 2, cursa a fost câştigată de italianul Lorenzo Baldassarri (Kalex), iar la Moto 3 s-a impus japonezul Kaito Toba (Honda).

Etapa următoare, Marele Premiu al Argentinei, va avea loc la 31 martie.