Mr. Laurenţiu Cazan, coordonatorul jandarmilor: Avem o singură armă dispărută, a colegei noastre

Maiorul Laurenţiu Cazan, care a coordonat acţiunea jandarmilor la protestul din 10 august din Piaţa Victoriei, spune că există o singură armă dispărută, un pistol pe care îl avea în dotare femeia jandarm lovită în timpul mitingului.
Romania TV
16 aug. 2018, 12:04
Mr. Laurenţiu Cazan, coordonatorul jandarmilor: Avem o singură armă dispărută, a colegei noastre

„Avem o singură armă dispărută. Este un pistol care este în dotarea Jandarmeriei. (…) Colega noastră îl avea în dotare”, a declarat joi, la TVR 1, Cazan.

El a afirmat că discuţia în cazul femeii jandarm a fost dusă „pe o pistă greşită”.

„Din punctul meu de vedere, discuţia s-a dus pe o pistă greşită. (…) Eu, personal, şi noi, în general, ne bucurăm că acea jandarmeriţă n-a avut răni foarte grave, n-a avut mult de suferit, deci este un lucru îmbucurător pentru noi. Nimeni nu este trist că acea colegă a noastră nu a avut răni mai grave. (…) Şansa (…) ei a fost că a fost echipată cu toate mijloacele de protecţie individuale la acel moment. (…) Pur şi simplu m-a speriat acest eveniment, pentru că sunt om, am şi eu familie, am copii şi m-a speriat efectiv acest incident”, a spus Laurenţiu Cazan.

El a subliniat că sunt „de condamnat” violenţele asupra femeii jandarm şi a colegului ei.

„Făceau parte din rezerva de intervenţie care a fost trimisă în sprijin spre Titulescu, în sprijinul celor de la Poliţie. (…) Au fost violenţe de la momentul în care ei au plecat din acea zonă, unde aveam noi dispozitivul. Am vorbit personal cu ei, am fost la spital. (…) Colega noastră nu-şi mai aduce aminte de ce la un moment dat a căzut (…), nu ştie dacă a fost lovită sau pur şi simplu s-a împiedicat. (…) Ei au fost loviţi în mod direct, ea s-a dezechilibrat, a căzut pur şi simplu, el s-a dus să o ridice. (…) Aveau comandantul lor. (…) Ei au făcut nişte binoame, pur şi simplu se apărau unul pe celălalt. (…) În momentul în care asupra lor se aruncau cu fel şi fel de obiecte, era foarte greu să observe, la momentul respectiv, că cineva din dispozitivul acela a fost atacat într-un asemenea mod atât de brutal de către cei prezenţi la faţa locului”, a mai afirmat Cazan.

Citeşte şi: Mr. Laurenţiu Cazan, coordonatorul jandarmilor: Nimeni nu a acţionat acolo fără ordinul meu. Nu am ce să-mi reproşez

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Profeția care a băgat în panică toată Argentina. Ce a văzut un vrăjitor ghanez pentru naționala lui Messi
Capital.ro
Prețuri carburanți luni, 29 iunie. Unde se vinde cea mai ieftină benzină din România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Greșeala care apare inclusiv în școli sau la televizor. Cum se spune corect ora 12
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Sf. Petru și Pavel. Cui îi spunem „La mulți ani”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?