Mugur Mihăescu, atac la adresa lui Raed Arafat: În ’89 ne-am câştigat dreptul, cu arma în mână

După ce Raed Arafat a atras atenţia asupra campaniilor realizate de persoanele cunoscute împotriva măsurilor de prevenţie impuse de autorităţi, actorul Mugur Mihăescu critică atitudinea pe şefului DSU. 
Filip Stan
10 iul. 2020, 06:32
Mugur Mihăescu, atac la adresa lui Raed Arafat: În '89 ne-am câştigat dreptul, cu arma în mână

Actorul Mugur Mihăescu îi aminteşte şefului DSU că în 1989, românii și-au câștigat dreptul de a se exprima liber, iar opiniile „periculoase” pe care le critică Arafat nu trebuie să fie condamnate.

Mai mult, Mugur Mihăescu îi cere dovezi secretarului de stat cu privire la decesele cauzate de Covid-19.

„Convingeți-ne că această cifră este cauzată într-adevăr de Covid și nu de comorbidități”, a spus actorul, potrivit spynews.

Reamintim că recent, Raed Arafat a atras atenţia asupra mesajelor împotriva măsurilor de prevenţie impuse de autorităţi, mesaje pe care diverse persoane publice le transmit. 

„Din păcate, în ultima perioadă am văzut o intensificare a campaniilor realizate de personaje cunoscute, chiar de vedete care vin și îi contrazic pe cei care recomandă aceste lucruri, care încearcă să spună că portul măștii poate să fie refuzat, în ideea că este libertatea fiecărei persoane să refuze.

Altul acuză că noi punem oamenii să poarte mască pentru că sunt interese financiare în spate. Și una dintre cele mai importante modalități de a convinge tinerii să nu poarte mască a fost asimilarea ei cu sclavia. Toate aceste lucruri au făcut să influențeze o parte dintre oameni, o parte din grupurile țintă”, a explicat Raed Arafat, la o emisiune TV.

Citeşte şi Raed Arafat explică de ce este nevoie de proiectul privind carantinarea. „E destinat oricărei ameninţări epidemiologice”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Ce acuzații i-a adus poliția administratorului firmei implicate în scandalul pozelor postate de Elena Lasconi înaintea alegerilor. Cum a câștigat în instanță cu ajutorul soției
Capital.ro
Nicușor Dan a semnat decretul. Președintele a promulgat cea mai importantă lege pentru România
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu moștenirea dacă unul dintre copii este dezmoștenit prin testament
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Fostul campion al României s-a mutat în Elveția și s-a apucat de Uber: ”Câștig mai mulți bani decât în fotbal”
MediaFlux
Dom de căldură în România. Temperaturi exagerate pentru luna mai
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi