Raed Arafat explică de ce este nevoie de proiectul privind carantinarea. „E destinat oricărei ameninţări epidemiologice”

Proiectul de lege ce prevede instituirea unor măsuri în domeniul sănătăţii este destinat oricărei ameninţări epidemiologice sau oricărui risc biologic, a declarat medicul Raed Arafat. Şeful Departamentului a vorbit, în plenul Camerei Deputaţilor, şi despre carantinarea bunurilor.
Romania TV
09 iul. 2020, 17:23
Raed Arafat explică de ce este nevoie de proiectul privind carantinarea.

„Proiectul de lege, care este acoperitor pentru orice situaţie de risc epidemiologic sau biologic, este cu scopul de a proteja comunitatea şi de a permite luarea măsurilor de sănătate publică, de prevenire şi de combatere a riscului epidemiologic şi biologic. Au fost luate în considerare toate aspectele sesizate de CCR privind modul de implementare a măsurilor, predictibilitatea termenelor şi posiblitatea contestării măsurilor”, a explicat dr. Raed Arafat, conform Agerpres.

Ministrul Sănătăţii: „Au plecat 30.000 de persoane aflate în izolare şi 1.200-1.300 din carantină”

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă a afirmat că proiectul amendat joi de Comisia Juridică permite stabilirea de reguli necesare pentru prevenirea şi combaterea riscului epidemiologic în mod gradual, cu implicarea experţilor din domeniu. De asemenea, iniţiativa stabileşte inclusiv validarea măsurilor de urgenţă luate de comandantul acţiunii, precum şi mecanismul de luare a acestor decizii.

„În cazul bunurilor carantinate, o măsură foarte rară, dar ce poate fi aplicată în situaţii deosebite de risc major de contaminare – este prevăzută despăgubirea dacă bunurile sunt distruse, prin amendamentele care au fost aduse. Şi totuşi această măsură este una care se aplică rar şi numai în situaţii de risc de contaminare. În urma discuţiilor de astăzi şi a amendamentelor aduse şi aprobate în raportul Comisiei juridice, vă rog să aprobaţi proiectul”, le-a spus Raed Arafat deputaţilor.

Un medic de familie îl contrazice pe ministrul Sănătăţii. Iată de ce NU poţi beneficia de concediu medical dacă eşti bolnav de COVID-19

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințul Harry și Meghan Markle se mută înapoi în Marea Britanie. Regele Charles a aflat că se vor întoarce acum câteva zile
Fanatik.ro
Universitatea Craiova – Ararat-Armenia, LIVE VIDEO în play-off Europa League, manșa tur. Cine transmite la TV, brigada de arbitri, live text și cote la pariuri
Capital.ro
Curs valutar joi, 20 august. Cât valorează euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu 22 de victime la Mediaș! A fost activat Planul Roșu de Intervenție
iamsport.ro
BREAKING | E gata: primul transfer pentru Șumudică după revenirea la CFR! Un internațional semnează cu clujenii
MediaFlux
Răsturnare de situație în politică! Ilie Bolojan, anunț privind formare unui Guvern
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat