Muzică baroc, flamenco, world music şi jazz de cea mai bună calitate, la Sibiu Jazz Festival

Cea de-a 42-a ediţie a Sibiu Jazz Festival va avea loc în perioada 6-13 mai, aducând în faţa publicului concerte de muzică baroc, flamenco, world music şi jazz, susţinute de artişti români şi străini, genericul acestei ediţii fiind "De la Baroc la Jazz şi înapoi".
Romania TV
01 mai 2012, 14:12
Muzică baroc, flamenco, world music şi jazz de cea mai bună calitate, la Sibiu Jazz Festival

Cea de-a 42-a ediţie a Sibiu Jazz Festival, care se va desfăşura timp de zece zile, în perioada 6-13 mai, va aduce la Sibiu, pe lângă concerte, şi „parade muzicale stradale”, organizate la orele prânzului, potrivit unui comunicat transmis marţi, de organizatori.

Fundaţia Sibiu Jazz Festival, iar serile se vor încheia cu tradiţionalele „jam sessions”, ce vor avea loc într-un club din oraş.

Ca în fiecare ediţie din ultimii ani, primele patru zile de festival sunt dedicate tinerilor. Astfel, în zilele de 7 şi 8 mai vor avea loc, în colaborare cu Casa de Cultură a Studenţilor din Sibiu, recitalurile Concursului de Jazz pentru studenţi, cea mai importantă platformă de lansare a tinerilor practicanţi ai genului din România.

Între 6 şi 10 mai, recitalurile sunt programate în Piaţa Mică din Sibiu, iar în zilele de 11 şi 12 mai la Sala Thalia. Printre trupele invitate sunt Peter Sarosi & Azara, Loungerie II şi Miegymas, din Ungaria, Jazzpospolita din Polonia, flautista şi compozitoarea Hadar Noiberg din Israel, cvartetul austriac condus de Ulrich Drechsler, septetul Rêve d’Eléphant Orchestra şi Mixtuur/Back to Africa, ambele din Belgia, pianistul cubanez Harold Lopez-Nussa, acompaniat de bateristul Ruy Adrian Lopez-Nussa şi basistul Felipe Cabrera, grupul Van din Ungaria, pianistul spaniol Chano Dominguez, „artistul care a reuşit să creeze cea mai convingătoare sinteză dintre jazz şi muzica flamenco”, potrivit organizatorilor festivalului, şi grupul trompetistului şi compozitorului german Joo Kraus.

„Încununarea ediţiei 2012 a festivalului sibian va fi marcată de proiectul Golden Striker, al grupului condus de megastar-ul american Ron Carter. (…) E vorba despre unul dintre cei mai mari jazzmeni ai lumii, aflat încă în plină activitate”, se mai arată în comunicatul de presă. Concertul acestuia va avea loc sâmbătă, 12 mai, la Sala Thalia.

Ultima seară a festivalului, duminică, 13 mai, va fi dedicată talentelor autohtone, concertele fiind susţinute de grupul vocalistei Irina Popa şi Mario & the Teachers.

Biletele au preţuri cuprinse între 20 şi 50 de lei, iar intrare este liberă la concertele din Piaţa Mică şi la cele din club, exceptând zilele de 12 şi 13 mai.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cadoul primit de Leo Messi de la cea mai bogată familie din India. Valorează peste 1 milion de dolari
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Legea chiriașului fără contract. Ce drepturi ai dacă nu ai încheiat un contract
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet