Nafragiu pe fluviu: echipele de salvare caută zeci de persoane date dispărute

Echipele de salvare indiene căutau luni dimineaţă 39 de persoane date dispărute după naufragiul unei ambarcaţiuni turistice pe fluviul Godavari, în sud-estul Indiei, incident survenit duminică şi soldat cu moartea a cel puţin opt persoane.
Filip Stan
16 sept. 2019, 07:07
Nafragiu pe fluviu: echipele de salvare caută zeci de persoane date dispărute

Nava transporta 73 de persoane, dintre care 26 au fost salvate, potrivit lui Adnan Asmi, reprezentant al poliţiei locale.

La operaţiunile de căutare, care sunt îngreunate de ploile musonice abundente, iau parte aproximativ 300 de persoane aflate la bordul mai multor nave şi al unui elicopter, printre care membri ai Forţei naţionale de gestionare a catastrofelor, potrivit Agerpres.

Conform presei locale, o echipă specială de scafandri dotaţi cu sonare se vor alătura operaţiunilor de salvare în cursul zilei de luni.

Potrivit unui ministru din statul indian Andhra Pradesh, citat de cotidianul Times of India, nava nu avea licenţă sau autorizaţie pentru transportul de turişti.

Săptămâna trecută, zece persoane au decedat în oraşul Bhopal, din centrul Indiei, în timp ce două ambarcaţiuni s-au ciocnit în timpul unui festival religios.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți