NASA anunţă „cel mai intens fenomen din lume în ultimii 165 de ani”. Pericol de pene masive de curent

Există un risc uriaș de pană de electricitate la nivel internațional din cauza unei furtuni solare în desfășurare. Vârful va fi atins vineri. NASA a evidențiat o erupție de plasmă întunecată de la soare, care are o șansă de 60% să provoace pene de curent pe Pământ în această săptămână.
Mircea Filipescu
25 iul. 2024, 20:20
NASA anunţă

Administrația Națională Oceanică și Atmosferică (NOAA) a publicat luni un avertisment în care spune că acest puls de plasmă întunecată ar putea duce la „fluctuații ale rețelei electrice”. Într-un videoclip de la Observatorul său dinamic solar, NASA a arătat un nor întunecat de erupție solară rece explodând, cu plasmă curgând spre nordul suprafeței soarelui.

Furtuna solară ar putea perturba radiourile, comunicațiile aeriene și operațiunile prin satelit, cu o probabilitate crescută vineri. În ultimul deceniu, erupțiile solare „reci” au făcut obiectul unor studii ample ale astrofizicienilor. Ele nu sunt mai puțin bogate în radiații cu microunde decât erupțiile solare „fierbinți”, dar produc frecvențe de vârf mai mari. Aceasta emisie este un proces continuu non-termic generat de particule încărcate, în general electroni sau protoni, cu viteze ultra-relativiste, accelerate de un câmp magnetic.

Erupția solară detectată este de clasa M și a erupt duminică din regiunea petelor solare numită AR3757. NOAA a informat că există o șansă de 60% de erupții solare suplimentare de nivel mediu sau de clasa M în următoarele 24 de ore și o șansă de 15% pentru o erupție solară de clasa X, extremă (cea mai intensă). Acest lucru ar putea declanșa pene de curent și fluctuații radio în întreaga lume. La începutul acestei săptămâni, șase erupții solare de clasa M au provocat deja întreruperi radio internaționale în părți din emisfera vestică și din Asia. Cea mai mare a dus la o întrerupere a radioului în Pacific, potrivit Centrului de Predicție a Vremii Spațiale al Universității din Atena.

Citeşte şi: Clipe de groază în telecabină! 30 de turiști au rămas suspendați după ce un fir s-a desprins de stația de plecare

În iulie 2025 ar putea fi un vârf extrem al erupțiilor solare.

Erupțiile solare sunt împărțite în patru categorii, în ordine crescătoare: B, C, M și X. Pământul se va confrunta cu furtuni solare mai severe anul viitor, cu un vârf în iulie 2025. Jonathan McDowell, care lucrează cu institutul de cercetare Smithsonian din SUA  și Centrul pentru Astrofizică din Harvard, a declarat pentru Daily Mail: „Am putea avea cu ușurință furtuni mult mai mari în următorul an sau doi. Este cu siguranță o perioadă înfricoșătoare pentru operatorii de sateliți.” Erupțiile, pe lângă faptul că afectează comunicațiile radio și rețelele electrice, pot provoca și aurore pe cer.

Citeşte şi: Imagini uimitoare! O balenă a răsturnat o barcă în ocean. Doi oameni au fost aruncați în apă

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cât costă și care sunt cele mai delicioase preparate pentru fanii Cupei Mondiale 2026 prezenți în Mexic. Produsul popular care se vinde cu 3 lei
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 12 iunie. Cât costă benzina și motorina în marile orașe din România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Primăriile ar putea plăti reparațiile adăposturilor din blocuri. Ce înseamnă noua lege pentru proprietari
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur, ”cel mai mic salariu” de la FRF: ”Am venit cu bani de acasă! Noroc că am vândut case, terenuri”
MediaFlux
Urmează scumpiri uriașe la energie, carburanți și alimente. INS: inflația ajunge la aproape 11%
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți