NASA va construi o capsulă-hotel pe Staţia Spaţială Internaţională pentru turiştii spaţiali

NASA a încheiat un contract cu o companie privată, Axiom, pentru a construi o capsulă-hotel pe Staţia Spaţială Internaţională (ISS), pentru cazarea viitorilor turişti, informează The Independent.
Romania TV
03 feb. 2020, 15:14
NASA va construi o capsulă-hotel pe Staţia Spaţială Internaţională pentru turiştii spaţiali

Axiom este o companie din Houston, Texas, iar conform acesteia, extensia adăugată ISS va include un laborator de cercetare şi un observator prin care va putea fi văzut Pământul. Reprezentanţii Axiom au spus că speră ca noul segment al ISS să devină autonom, pentru a putea înlocui avanpostul spaţial după ce agenţiile participante îl vor închide.

Noul segment comercial al ISS ar putea fi inaugurat în 2024.

În 2018, Axiom l-a însărcinat pe designerul Philippe Starck să creeze interiorul pentru modulul locuibil al unei posibile staţii spaţiale. Reprezentanţii companiei au descris rezultatul drept „un ou confortabil şi prietenos”, care va include „materiale şi culori inspirate din universul fetal”.

În luna iunie 2019, NASA a anunţat că Staţia Spaţială Internaţională va fi deschisă companiilor private şi turiştilor, de la sfârşitul acestui an. Agenţia caută astfel modalităţi de a se retrage din angajamentul financiar pe care îl implică avanpostul spaţial.

ISS a mai fost vizitată de turişti spaţiali, primul fiind omul de afaceri american Dennis Tito, în 2001. Acesta a plătit Rusiei aproximativ 20 de milioane de dolari pentru a ajunge pe ISS. Au urmat alţi câţiva, cel mai recent fiind canadianul Guy Laliberté, fondatorul Cirque du Soleil, în 2009.

Din 2011, capsulele ruseşti Soyuz sunt singurul mijloc de transport al oamenilor pe ISS şi au dus pe avanpostul spaţial exclusiv angajaţi ai agenţiilor spaţiale.

Rusia vrea şi ea să reia transportul turiştilor pe ISS, din 2021. Nu numai turiştii vor avea acces pe ISS, ci şi companiile private, pentru „activităţi comerciale şi de marketing”.

NASA vrea să renunţe să susţină financiar ISS din 2020, sperând că această sarcină va fi preluată de sectorul privat. Agenţia vrea să economisească astfel bani pentru misiunea Artemis, care presupune reîntoarcerea astronauţilor americani pe Lună, din 2024, şi trimiterea primilor oameni pe Marte.

ISS este un satelit artificial locuibil şi este cea mai mare structură pe care oamenii au trimis-o în spaţiu până în prezent. ISS nu aparţine NASA, staţia fiind construită din 1998 împreună cu Rusia, iar, pe parcursul anilor, celor două naţiuni li s-au alăturat altele. În prezent este un proiect spaţial în valoare de 100 de miliarde de dolari, finanţat în principal de Statele Unite ale Americii şi la realizarea căruia participă 16 ţări. Staţia este ocupată în permanenţă, din noiembrie 2000, de echipaje comune. ISS se află pe orbita terestră la o altitudine de 400 de kilometri, efectuând o rotaţie completă în jurul Terrei la fiecare 90 de minute, navigând cu viteza medie de 28.000 de kilometri/ oră. Cântărind peste 408 tone, ISS oferă un spaţiu locuibil echivalent celui dintr-un avion Boeing 747.

Citeşte şi:

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Gigi Becali și FCSB, în play-out! „Vina mea e că am cheltuit două milioane cu Politic și Alibec. Ai mei s-au ghiftuit de bani!”. Câți jucători aduce. Exclusiv
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
Ce este un an bisect şi când va fi următorul: Se întâmplă o dată la 4 ani
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Campionul român recunoaște că a avut un trecut dificil: ”Nu îmi e rușine să o spun! Am montat parchet în Italia”
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj