Năstase: Nu vreau locul lui Ponta sau al lui Antonescu

Într-o postare pe blog, din care redăm mai jos principalele fragmente, fostul premier neagă speculaţiile apărute în ultimul timp în legătură cu ambiţiile sale politice în PSD sau USL.
Romania TV
17 dec. 2011, 23:15
Năstase: Nu vreau locul lui Ponta sau al lui Antonescu

„Am declarat ca nu vreau sa fiu Patriarh, ca nu cumva cei care par sa aiba o mare prietenie si admiratie pentru mine, dupa achitarea – in prima instanta – in procesul “Matusa Tamara” (Dumnezeu sa o odihneasca dar sa nu-i arate monitorizarile de presa din aceste zile…) sa sugereze acest lucru, asa cum sugerau ca voi prelua, renascut politic, precum Pasarea Phoenix, viitorul post de prim-ministru de la Victor Ponta, functia de presedinte al partidului – de la acelasi – sau pe cea de candidat la presedintie in dauna lui Crin Antonescu.”

„Un raspuns categoric, in sensul ca nu doresc aceste functii, era necesar, in primul rand pentru cei care doresc sa creeze fisuri in PSD sau in USL, poate si pentru cei care  nu au aflat ca eu mi-am respectat cuvantul in politica – si in plan intern si in plan extern. Pentru mine, batalia in justitie este importanta pentru a arata ca sunt nevinovat si ca acuzatiile ce mi-au fost aduse au fost construite pe o baza politica si pentru obiective politice. Nu ma intereseaza sa ma razbun pentru trecut si nu imi doresc o noua platforma pentru functii politice sau publice in viitor. Mi-am asumat intrarea in politica, inclusiv cu aceste riscuri. Nu ma asteptam ca ele sa fie atat de mari. Si nu cu aceste costuri pentru familia mea. Dar asta a fost optiunea mea in 1990…”

 

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out! FIFA, lovitură pentru FCSB și Universitatea Cluj după calificările istorice obținute de Capul Verde și Bosnia la CM 2026. Update
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Câți ani trebuie să lucrezi pentru o pensie militară completă. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească militarii în 2026
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Momentul în care Gică Hagi s-ar fi supărat pe Dorinel Munteanu: ”A fost o ură împotriva lui”
MediaFlux
Horoscopul weekendului 27-28 iunie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?