Năstase scrie povestea interlopilor controlaţi de PDL

Adrian Năstase (PSD) acuză PDL că va folosi interlopi pentru a bloca accesul alegătorilor la urne, la alegerile din 2012. Mai mult, fostul premier susţine că poliţia este şicanată de liderii democrat-liberali judeţeni în acest scop.
Romania TV
16 dec. 2011, 09:47
Năstase scrie povestea interlopilor controlaţi de PDL

Potrivit fostului premier, un lider judeţean al PDL l-a chemat la ordine pe şeful poliţiei şi i-a cerut „să închidă ochii” la fraudarea alegerilor, în caz contrar va trebui să îşi părăsească funcţia.

Deşi acuzaţia este gravă, Năstase nu prezintă probe concrete, ci, afirmă, textual, că „a auzit o poveste”.

„Am auzit o poveste despre un lider judeţean al PDL care a chemat la ordine şeful de IPJ şi i-a spus franc: Eu, cu interlopii pe care îi controlez, vom bloca începând de dimineaţă secţiile cu oamenii noştri. Dacă vrei să rămâi în funcţie, accepţi să închizi ochii. Dacă nu vrei să inchizi ochii, spune ca acum, pentru că trebuie sa pleci”, scrie Adrian Năstase pe propriul blog, adăugând că aceasta este „reforma statului român în cea mai pură forma a sa: cu interlopi de la firul ierbii”.

„Marea miză este fraudarea brutală a alegerilor, prin confuzarea electoratului şi, cel mai important, blocarea accesului acestuia la vot. Vom avea trei urne de vot, dar şase buletine!! Membrii comisiilor birourilor secţiilor de votare vor fi nevoiţi să numere buletine de vot aruncate la grămadă în trei urne, unde se amestecă candidaţii. Se mizează pe faptul că aceşti oameni vor claca fizic şi psihic în faţa acestui volum de munca şi a responsabilităţii. Pentru oameni, timpul de votare se va dubla, ceea ce va bloca exercitarea dreptului de vot pentru foarte mulţi români”, mai afirmă pesedistul.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Percheziții acasă la Cristian Pomohaci! Este suspectat de viol asupra unui minor
Fanatik.ro
Dezastru în SuperLiga: clubul de tradiție a cerut intrarea în insolvență!
Capital.ro
Companiile care rivalizează cu economiile naționale: cum s-ar clasa dacă ar fi țări
Playtech.ro
Țările în care salariații păstrează cea mai mare parte din salarii după plata taxelor. România este depășită de aproape toate statele din UE
Adevarul
„Medicamentul” din farfurie gătit în numai 40 de minute și cu un gust incredibil. Secretele „bucătăriei săracului”
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING O șoferiță a făcut prăpăd în parcarea de la Dragonul Roșu: 11 mașini distruse și două victime
iamsport.ro
Bombă! 'Asta arată că Gică Popescu nu este adevăratul proprietar al Farului. Știți ce mi-au zis machidonii de pe lângă echipă?'
MediaFlux
Eugen Tomac, numit joi premier. Președintele Nicușor Dan urmează să facă anunțul (SURSE)
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți