Năstase: Stolojan şi Tofan erau interesaţi să cumpere compania Petrom

Fostul prim-ministru Adrian Năstase a declarat, la Realitatea TV că, în perioada în care a condus Guvernul, Theodor Stolojan, Gelu Tofan şi alţi oameni de afaceri români erau interesaţi să cumpere împreună compania Petrom de la statul român. Năstase a spus că această variantă nu era de dorit deoarece era nevoie de un investitor major la Petrom.
Filip Stan
12 iun. 2013, 20:49
Năstase: Stolojan şi Tofan erau interesaţi să cumpere compania Petrom

„Stolojan, împreună cu Tofan şi cu mai multe persoane erau interesaţi. Astfel de soluţii nu puteau fi acceptate, trebuia găsită o companie importantă”, a declarat Adrian Năstase.

Acesta a discutat apoi cu premierul britanic Tony Blair despre posibilitatea ca British Petroleum să cumpere Petrom, însă BP nu a fost interesată dorindu-şi doar achiziţionarea centrelor de distribuţie. „În condiţiile în care în ţările din Caucaz petrolul era exploatat aproape la suprafaţa solului, iar la noi trebuia să forezi la 2000 de metri adâncime, Petrom nu era foarte interesant nici pentru British Petroleum, nici pentru alte firme din Europa sau Statele Unite”, a explicat fostul şef al Guvernului.

Năstase susţine că preţul pe care OMV l-a oferit pentru Petrom, de circa 650 de milioane de euro plus investiţii în acelaşi cuantum, a fost unul corect, mai ales că la acea vreme compania avea 10.000 de miliarde de lei vechi datorie. „În acea perioadă, Petrom era o vacă de muls pentru tot felul de interese locale”, a argumentat Adrian Năstase.

El a invocat şi cuantumul taxelor plătite de OMV Petrom la bugetul de stat în ultimii 10 ani, evaluându-le la un total de circa 20 de miliarde de euro.

În ce priveşte contractul cu Bechtel, Năstase susţine că principalul responsabil pentru eşecul acestuia este Traian Băsescu. „În 2005, Traian Băsescu a dat ordin să fie reziliat contractul pentru că a vea ideea că Bechtel ar fi finanţat campania mea electorală (…) Proiectul a fost sabotat din punct de vedere politic, ceea ce a fost o mare tâmpenie”, a mai spus Adrian Năstase.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Rivalul de la FCSB care a anunţat colapsul Craiovei încă din finalul sezonului trecut: „Vor avea o problemă foarte mare! O să vedeți”. Exclusiv
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 30 iulie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Noile tarife din benzinării 
Playtech.ro
Cum va funcționa admiterea la liceu din 2027. Ce se întâmplă cu repartizarea computerizată și cum se vor desfășura concursurile
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Zlatan Ibrahimovic, distrus în direct: ”Nu are pic de inteligență, e un băgător de seamă! Stă și crapă semințe undeva pe San Siro, nu va fi vreodată cineva în afara gazonului”
MediaFlux
PAPARAZZI Cântărețul celebru e total schimbat. Dacă nu Fizz, atunci cine?
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România