NAŞTEREA BEBELUŞULUI REGAL a generat peste 25.300 de mesaje pe minut pe Twitter

Anunţul făcut luni seară la Londra referitor la naşterea bebeluşului regal a generat peste 25.300 de mesaje pe minut pe Twitter, în momentul în care a fost înregistrat vârful de activitate pe această platformă de microblogging, evidenţiind astfel interesul uriaş al oamenilor pentru acest eveniment.
Iulian Tudor
23 iul. 2013, 11:32
NAŞTEREA BEBELUŞULUI REGAL a generat peste 25.300 de mesaje pe minut pe Twitter

„Hashtag-ul #RoyalBaby a fost utilizat de peste 900.000 de ori” după internarea lui Kate, ducesa de Cambridge, luni dimineaţă la spitalul St. Mary din capitala britanică”, se afirmă în comunicatul emis de platforma Twitter, citat de AFP, informează Mediafax.

Informaţia referitoare la naşterea bebeluşului a fost menţionată de peste 2 milioane de ori în mesajele postate pe Twitter. „Vârful conversaţiilor pe Twitter despre acest subiect a fost înregistrat la 20.37 (19.37 GMT, n.r.), la câteva minute după anunţul despre naşterea bebeluşului, cu peste 25.300 de tweet-uri pe minut”.

Clarence House, secretariatul cuplului princiar, a participat la această frenezie pe internet, postând mesaje despre internarea ducesei Catherine la maternitate şi continuând cu anunţul despre naşterea unui băieţel, o informaţie care a fost preluată de peste 15.000 de ori.

Ducesa de Cambridge a născut luni la Londra, la ora locală 16.24 (18.24, ora României), un băieţel de 3,79 kilograme, care ocupă poziţia a treia în ordinea de succesiune la tronul Marii Britanii. Kate şi soţul ei, prinţul William, au petrecut noaptea la spital alături de fiul lor, care se simte bine.

Câteva sute de jurnalişti se aflau în continuare marţi dimineaţă în faţa maternităţii londoneze, sperând să surprindă primele imagini cu bebeluşul regal, la externarea acestuia.

Palatul Buckingham a refuzat să precizeze momentul în care bebeluşul şi mama sa vor părăsi spitalul St. Marry. „Acest lucru depinde de părinţi şi de avizul medicilor”, a precizat un purtător de cuvânt de la Palatul Buckingham.

Citeşte şi: Reacţia Prinţului Charles la vestea naşterii primului său nepot

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Surpriză: FCSB, Dinamo, Rapid, Craiova și CFR, devansate! Clubul din SuperLiga care a atras cei mai mulți bani de la sponsori
Capital.ro
Cristela Georgescu, tulburată ca niciodată până acum. A arătat „semnul” așteptat de mii de români (FOTO)
Playtech.ro
Planta banală care ar putea elimina microplasticele din apă: descoperire cu potențial de a schimba totul
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Ministrul Muncii, despre majorarea salariului minim pe economie. Ce salarii vor fi înghețate. Florin Manole: „România este în recesiune tehnică”
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara