Naţionala de fotbal a României va avea antrenor străin. Cu cine negociază FRF

Federaţia Române de Fotbal este interesată să aducă pe banca tehnică a echipei naţionale un antrenor din Bundesliga. Astfel, negociază cu doi tehnicieni nemţi, care au câștigat trofee cu Stuttgart și Schalke.

29 iun. 2016, 06:00

Ediţia tipărită a Gazetei Sporturilor scrie că primul pe lista FRF este  Armin Veh (55 ani), care în momentul de faţă este liber de contract, după despărţirea de Eintracht Frankfurt, unde a lucrat ultima dată până în martie acest an.

Armin Veh a câştigat campionatul Germaniei cu VfB Stuttgart, în 2007 şi în acelaşi an a jucat finala Cupei Germaniei, pierdut însă cu 2-3 în faţa lui Nurnberg.

Un alt nume care e în atenţia FRF este cel al lui Ralf Rangnick (58 ani). Acesta le-a antrenat în Bundesliga pe VfB Stuttgart, Hannover 96, FC Schalke 04 şi TSG 1899 Hoffenheim. Cu Schalke a câştigat în 2011 Cupa şi Supercupa Germaniei. Ultima oară a antrenat-o pe RB Leipzig.