Naţionala de polo s-a calificat dramatic la turneul preolimpic

În meciul decisiv, cu Croaţia, tricolorii s-au impus după prelungiri şi executarea loviturilor de la 5 metri.

27 ian. 2012, 14:59

După cinci înfrângeri şi o victorie, meciul cu Croaţia era decisiv pentru calificarea naţionalei de polo a României în turneul preolimpic ce se va desfăşura în luna aprilie, în Canada. Adversarii campioni europeni en-titre, îi învinseseră pe tricolori în grupe, la trei goluri diferenţă, astfel că misiunea elevilor lui Istvan Kovacs se anunţa foarte dificilă.

Scenariul disputei de ieri a fost însă cu totul altul. Tricolorii au condus o bună parte din meci, iar înainte de ultima pauză aveau 9-5. Croaţii au reuşit însă să ducă partida în prelungiri, la finalul timpului regulamentar tabela arătând 10-10. Nici reprizele suplimentare nu au departajat cele două naţionale, astfel că s-a trecute la executarea loviturilor de la 5 metri, unde românii au ratat o dată, iar croaţii de două ori.

Astfel, reprezentativa noastră a câştigat cu 16-15 şi va juca pentru locurile 7-8, având asigurată calificarea la turneul preolimpic.