NATO a decis prelungirea misiunii în Afganistan dincolo de sfârşitul anului 2016

NATO a decis vineri prelungirea dincolo de sfârşitul anului 2016 a misiunii sale "Resolute Support" de instruire şi consiliere a forţelor armate afgane, confruntate cu "provocări grave de securitate", a anunţat secretarul general Jens Stoltenberg la Bruxelles, la finalul reuniunii miniştrilor de externe din cele 28 de state aliate, transmite AFP.
Filip Stan
20 mai 2016, 15:37
NATO a decis prelungirea misiunii în Afganistan dincolo de sfârşitul anului 2016

„Forţele afgane fac dovadă de un curaj adevărat (…) şi beneficiază din partea noastră de instruire, consiliere şi asistenţă, dar Afganistanul continuă să se confrunte cu provocări grave de securitate”, a explicat Stoltenberg.

„Acesta este motivul pentru care, astăzi, miniştrii şi-au dat acordul pentru a sprijini misiunea ‘Resolute Support’ dincolo de anul 2016”, a adăugat secretarul general. „Autorităţile noastre militare vor studia detaliile misiunii dincolo de 2016, inclusiv în regiunile din Afganistan”, a arătat el, fără a preciza până la ce dată va fi continuată misiunea.

În urmă cu un an, Alianţa îşi anunţase intenţia de a transforma această misiune într-una civilă, dacă situaţia de securitate din Afganistan se va ameliora, notează Agerpres.

Pe de altă parte, Stoltenberg s-a declarat „încrezător” că, la viitorul summit din 8-9 iulie de la Varşovia, liderii statelor NATO „se vor angaja cu fermitate să continue finanţarea forţelor afgane până în 2020”.

Fondul creat în acest scop dispune în prezent de 1,4 miliarde de dolari, dar sunt necesare cel puţin 5 miliarde pe an.

NATO a încheiat, la 31 decembrie 2014, misiunea de luptă în Afganistan lansată după atentatele din 11 septembrie 2001, pe care a continuat-o cu ‘Resolute Support’, la care participă 13.000 de militari, dintre care aproape 10.000 de americani.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Dana Badea a recunoscut! Costel Biju a fost bărbatul vieții ei! Cum a reacționat „Regele TikTok-ului” atunci când a auzit
Fanatik.ro
Proiectul unui stadion spectaculos, de 70 de milioane de euro, cu vedere la lac, întâmpină mari probleme. Ce reclamă localnicii și poliția
Capital.ro
Victorie pentru Traian Băsescu. Administrația Prezidențială nu a contestat decizia. Câți bani trebuie să primească
Playtech.ro
Metoda japoneză care usucă rufele mai repede iarna. Truc simplu și eficient
Adevarul
Cum a pierdut CFR Călători în fața unui operator privat, la diferență de 1 ban, 13 trenuri Alstom Coradia cumpărate de statul român
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O adolescentă de 16 ani a fost găsită în stare de inconștiență lângă fire de înaltă tensiune căzute pe o stradă din București
iamsport.ro
Fostul jucător din Liga 1 și-a pierdut cumpătul în direct: ”Într-o lume normală, e posibil așa ceva vreodată?!”
MediaFlux
Începe fuziunea benevolă a comunelor din România! Proiect-pilot al reformei administrative
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat