Nelson Mandela a început să reacţioneaze mai bine la tratamentul medical

Fostul preşedinte sud-african Nelson Mandela, internat de în spital, sâmbătă, pentru o infecţie pulmonară agravată, reacţionează bine la tratament, după cum a anunţat, oficial, actualul preşedinte al Africii de Sud, Jacob Zuma, în Parlament.
Romania TV
12 iun. 2013, 14:37
Nelson Mandela a început să reacţioneaze mai bine la tratamentul medical

Fostul preşedinte sud-african Nelson Mandela „reacţionează mai bine la tratamentul” pe care îl primeşte de când a fost spitalizat sâmbătă, cu o pneumonie, a anunţat miercuri preşedintele Jacob Zuma în Parlament, relatează AFP.

„Sunt fericit să vă anunţ că Madiba (aşa cum i se mai spune fostului lider) reacţionează mai bine la tratament începând din această dimineaţă„, a declarat şeful statului, aducând pentru prima dată în ultimele cinci zile o veste bună despre sănătatea eroului luptei împotriva apartheidului, în vârstă de 94 de ani. „Suntem foarte fericiţi de progresele pe care le face de-acum înainte, după aceste zile care au fost dificile”, a continuat şeful statului.

„Astăzi, 12 iunie”, a adăugat el, „marcăm 49 de ani de la condamnarea preşedintelui Nelson Mandela la închisoare pe viaţă, în 1964. În această zi aniversară atât de importantă, gândurile noastre se îndreaptă spre preşedintele Mandela şi familia sa”. „Îi îndemnăm pe sud-africani şi (pe membrii) comunităţii internaţionale să continue să se gândească şi să se roage la preşedintele Mandela”, a mai spus Zuma.

Laureatul Premiului Nobel pentru Pace în 1993 a fost internat sâmbătă în stare gravă. De atunci, autorităţile s-au limitat să descrie starea sa ca „staţionară„.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
FCSB revine în Ghencea! Gigi Becali: „O să luăm titlul acolo!”
Capital.ro
Fidelis 2026. Românii pot câștiga bani mai mulți decât la bancă. Statul nu le ia impozit
Playtech.ro
Zile libere de la stat în 2026: lista completă pentru angajați
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit la adresa stelistului Bölöni: ”Ai zis că ești maghiar, nu român! Cine te-a format, băi, băiatule, unde ai crescut?!”
MediaFlux
Se modifică impozitele pentru români. Cum se schimbă totul pentru șoferi
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend