Clinică stomatologică din Piteşti, amendată după ce un copil de 4 ani a ajuns în comă la spital în urma unei anestezii

DSP Argeş a făcut verificări la o clinică de stomatologie din Piteşti, după ce un copil de 4 ani căruia i s-a făcut anestezie generală a ajuns în stare gravă la spital. Copilul a fost iniţial transportat la un spital din Piteşti, ulterior fiind transferat la Spitalul "Grigore Alexandrescu" din Bucureşti. Clinica a fost sancţionată cu 20.000 de lei, întrucât, deşi are autorizaţie de funcţionare, nu are Secţie ATI.
Romania TV
11 feb. 2020, 10:07
Clinică stomatologică din Piteşti, amendată după ce un copil de 4 ani a ajuns în comă la spital în urma unei anestezii

„La solicitarea Ministerului Sănătăţii, inspectorii sanitari din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Argeş au demarat verificări la clinica stomatologică din Piteşti, acolo unde un copil de 4 ani după ce a a primit asistenţă medicală de specialitate a ajuns internat în stare gravă în Spitalul Clinic de Urgenţă Copii Grigore Alexandrescu. Inspectorii sanitari argeşeni verifică condiţiile în care s-a acordat asistenţa medicală copilului, respectarea protocoalelor medicale şi a legislaţiei în vigoare privind acordarea anesteziei, autorizaţia sanitară de funcţionare a clinicii, condiţiile igienico–sanitare din unitate”, a transmis, marţi, Ministerul Sănătăţii.

Potrivit sursei citate, din primele verificări, părinţii s-au prezentat cu copilul în data de 10.02.2020 pentru efectuarea unui tratament stomatologic la clinica din Piteşti. Copilului i-a fost făcută anestezie generală şi a intrat în stop cardio-respirator, fiind iniţial transportat la un sputal din Piteşti, potrivit News.ro.

Citeşte şi: Copil din Piteşti, în comă după o vizită la stomatolog. Ministerul Sănătăţii: Cabinetul nu are autorizaţie să facă anestezie totală

„Din ASF nu reiese că acest cabinet ar avea în structura de funcţionare o secţie de ATI. Inspectorii DSP Argeş au aplicat clinicii stomatologice o sancţiune în valoare de 20.000 lei pentru nerespectarea obiectului de activitate înscris în Autorizaţia Sanitară de Funcţionare”, a transmis Ministerul Sănătăţii.

„Concluziile vor fi prezentate conducerii Ministerul Sănătăţii într-un raport cu privire la situaţia existentă”, a mai precizat conducerea Ministerului.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care a ajuns Gabi Tamaș, după filmările de la Survivor România. Fostul Faimos s-a bucurat de timpul liber
Capital.ro
Banii pe care proprietarii trebuie să îi plătească la bloc. Mulți nu știu unde se duc banii din fondul de rulment și fondul de reparații. În ce scopuri sunt folosiți
Playtech.ro
Cât costă o noapte de cazare în hotelul Simonei Halep din Mamaia. Preţurile pentru 1 mai 2026 nu sunt deloc mici
Adevarul
„James Bond” din viața reală? Povestea bărbatului care ar fi lucrat pentru servicii secrete și l-a întâlnit pe Stalin
wowbiz.ro
EXCLUSIV | „Lucrurile erau deja împărțite!” Ce s-a întâmplat, de fapt, între Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de divorț. Dezvăluirile avocatului Adrian Cuculis
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia de 45 de intrată în comă după un lifting facial s-a stins din viață
iamsport.ro
Mircea Lucescu a vrut să-l transfere la Dinamo, dar Securitatea a blocat mutarea: ”Am aflat după 10 ani!”
MediaFlux
Se recomandă cetățenilor să facă rezerve în casă. Bani cash în caz de colaps digital
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR