Netanyahu, pus la zid de majoritatea israelienilor care îi cer demisia

O majoritate a israelienilor consideră că Benjamin Netanyahu ar trebui să tragă învăţămintele inculpării sale de corupţie, farudă şi abuz de încredere şi să demisioneze din funcţia de premier, potrivit unui sondaj, relatează Reuters.
Filip Stan
23 nov. 2019, 12:30
Netanyahu, pus la zid de majoritatea israelienilor care îi cer demisia

Potrivit acestei anchete, difuzate vineri seara de postul de televiziune Channel 13, 56% dintre israelieni consideră că Netanyahu, care expediază afaceri curente de la alegerile legislative din aprilie, nu poate continua să guvernze, în timp ce alţi 35% sunt de părerea opusă. Restul de 9% afirmă că nu au o părere cu privire la acest lucru.

Netanyahu a fost inculpat de corupţie, fraudă şi abuz de încredere în trei dosare. El este primul premier în funcţie israelian inculpat.

Liderul Partidului Likud neagă orice infracţiune. El a anunţat joi seara că nu demisionează şi a denunţat o ”tentativă de lovitură de stat pe baza unor elemente fabricate şi un proces de investigare corupt şi părinitor”.

Citeşte şi Benjamin Netanyahu a fost inculpat pentru CORUPŢIE

Partidul Albasru-alb (centru) l-a îndemnat într-un comunicat ”să demisinoneze imediat din toate funcţiile ministeriale din guvern”, dar legea nu-l obligă pe Netanyahu să demisioneze. Contextul este complicat, pentru că Netanyahu şi rivalul său, Benny Gantz, nu au reuşit să formeze o coaliţie guvernamentală în urma alegerilor de la 17 septembrie.

În contextul fărâmiţării forţelor politice în Knesset pare puţin probabil ca israelienii să evite să se întoarcă la urne.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Adrian Mutu, la un pas de a prelua o națională de top. „7 jucători din Anglia și 5 din Franța!”
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
40 de grade și nopți tropicale. De ce România este mai puțin pregătită decât Franța pentru canicula extremă
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela a ajuns la 235 de morți. Oamenii caută prin ruine cu mâinile goale după supraviețuitori
iamsport.ro
Prunea s-a întâlnit cu Budescu la mare și a fost năucit: ”Abia vorbea”
MediaFlux
EXCLUSIV VIDEO Scandal în Sectorul 1 privind salubrizarea: Angajați Romprest, blocați într-un autobuz și presați să semneze cu Blue Planet, noul operator
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?