Nicolae Bădălău: „România va deveni în două săptămâni al doilea focar de coronavirus, după Italia”

Senatorul PSD Nicolae Bădălău a declarat, luni, că virusul ucigaş va ajunge şi în România, iar în cel mult două săptămâni ţara va deveni al doilea focar de coronavirus după Italia.
Filip Stan
24 feb. 2020, 17:52
Nicolae Bădălău:

Coronavirusul provoacă spaime şi declaraţii apocalipitice din partea politicienilor români. „Când e vorba de popor nu primează nimic şi momentul ăsta e foarte greu pentru ţară, un moment extrem de grav. Vom fi al doilea focar după Italia în Europa, în maxim două săptămâni”, a declarat senatorul PSD.

Bădălău a mai spus că România este expusă pericolului unui epidemii de coronavirus deoarece mii de români se întorc în acest zile din Italia.

„Eu nu sunt pesimist, sunt optimist de felul meu, dar în acest moment nu poţi să nu pui răul înainte, să iei absolut toate măsurile pentru că altfel eşti un politician iresponsabil”, a conchis Bădălău.

Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Horaţiu Moldovan a anunţat, luni, că românii care vor veni din 10 localităţi din Italia, în care au fost confirmate cazuri de coronavirus, vor fi plasaţi obligatoriu în carantină în spaţii special amenajate pentru o perioadă de 14 zile.

Cele 10 localităţi sunt Codogno, Fombio, Maleo, Betonico, Casalpusterlengo, Castiglione d’Adda, Castelgerundo, Terranova dei Passerini, San Fiorano Cei şi Somaglia, a afirmat Horaţiu Moldovan. În Italia, peste 200 de persoane au fost infectate cu coronavirus. Cele mai multe cazuri sunt în Lombardia. Italia se află pe locul trei în lume la numărul de îmbolnăviri cauzate de coronavirus, după China şi Coreea de Sud.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se montează semafoare cu radar. Șoferii care depășesc viteza vor fi opriți automat
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Laura Codruța Kovesi, atac dur la adresa lui Nicușor Dan: ”Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun!”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi