Nicolae Ceaușescu ar câștiga alegerile prezidențiale cu 41% dacă ar candida împotriva foștilor șefi de stat. Tinerii între 18 și 29 de ani l-ar vota în proporție de 42%

Nicolae Ceaușescu rămâne, la aproape patru decenii de la căderea regimului comunist, „președintele ideal” pentru o parte importantă a românilor. Într-un scenariu ipotetic de vot, 41% spun că l-ar alege astăzi în fruntea statului, peste toți ceilalți foști șefi de stat ai României postdecembriste, de la Traian Băsescu la Ion Iliescu.
Andrei Ene
21 feb. 2026, 23:18
Nicolae Ceaușescu ar câștiga alegerile prezidențiale cu 41% dacă ar candida împotriva foștilor șefi de stat. Tinerii între 18 și 29 de ani l-ar vota în proporție de 42%

Nicolae Ceaușescu este fostul lider de stat care ar câștiga alegerile prezidențiale dacă acestea ar fi organizate în prezent, potrivit unui sondaj pe care Cult Research l-a realizat în perioada 2-10 februarie 2026.

Nicolae Ceaușescu ar câștiga alegerile prezidențiale dacă ar candida în ziua de azi

Într-un scenariu ipotetic în care Nicolae Ceaușescu ar candida împotriva tuturor foștilor șefi de stat de după 1989, fostul dictator ar ieși învingător, la mare distanță de locul doi.

Citește și : 67% dintre români vor introducerea serviciului militar obligatoriu. 48% sunt pregătiți să servească patria în caz de război SONDAJ

Potrivit sondajului, clasamentul ar arăta astfel:

  • Nicolae Ceaușescu – 41%
  • Traian Băsescu – 26%
  • Emil Constantinescu – 17%
  • Klaus Iohannis – 11%
  • Ion Iliescu – 5%

Rezultatul îl plasează pe fostul președinte Traian Băsescu pe locul doi, fiind urmat de, surprinzător, Emil Constantinescu, al cărui mandat a fost mereu eclipsat de mandatele duble ale celorlalți președinți postdecembriști.

Cu Nicolae Ceaușescu ar vota în mod special persoanele din mediul rural, cu studii gimnaziale sau profesionale, șomerii, pensionarii sau persoanele casnice.

Traian Băsescu, în schimb, este preferat în special de antreprenori, de persoanele cu studii superioare și de locuitorii din marile orașe, ceea ce arată o polarizare între zonele urbane dezvoltate și comunitățile rurale, dar și între nivelurile de educație.

Generația X, cu vârste între 46 și 61 de ani, care au prins tinerețea sau copilăria în perioada comunistă, înregistrează cel mai scăzut nivel de simpatie pentru Nicolae Ceaușescu, de 36%.

Un procent de 46% dintre românii din Generația Y, cu vârste între 30 și 45 de ani, l-ar vota pe fostul dictator comunist, în timp ce acesta câștigă până și în rândul tinerilor din Generația Z, cu vârste între 18 și 29 de ani, care îl preferă într-un procent de 42%.

Sondajul arată că simpatia pentru Ceaușescu nu se concentrează doar în rândul celor ce au trăit acele vremuri, ci și în rândul celor cărora numai li s-a povestit de acea perioadă.

Citește și : Gafă uriașă la vârful statului. Guvernul a anunțat pe internet că economia a revenit pe creștere în a doua jumătate din 2025. OFICIAL, România a fost în recesiune tehnică

Studiul subliniază că, deși comunismul a fost un regim ateu, simpatia pentru fostul dictator comunist este cel mai puternic resimțită astăzi în rândul persoanelor religioase, care asociază totalitarismul cu ideea de ordine.

Detalii tehnice: Sondajul a fost realizat prin metoda CAWI pe un eșantion de 900 de persoane, reprezentativ național, cu o marjă de eroare de ±3,3%.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
MM Stoica s-a convins! El este fotbalistul sezonului în SuperLiga: „Prea bun!”
Capital.ro
Doliu în lumea artistică din România. A dus țara pe marile scene ale lumii: S-a suit la stele; un om cald și excesiv de modest
Playtech.ro
Cât costă o masă de 5 persoane în Thassos în 2026. Suma este mult sub cât plătesc turiștii pe litoralul românesc
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
A anunțat în direct că părăsește România și se mută în altă țară: ”Deja am mutat copilul la școală acolo”
MediaFlux
Trupa Metallica, pregătită de marele concert de pe Arena Națională! Primele imagini cu plecarea de la hotel în uralele fanilor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi